Occurrence record: MEL 2299922A
Preserved specimen
of
Euphorbia davidii
Subils
| Toothed Spurge
recorded on 2004-03-12
Dataset
| Data partner | Australia's Virtual Herbarium |
| Data resource | National Herbarium of Victoria (MEL) AVH data |
| Institution code |
Royal Botanic Gardens Victoria
Supplied institution code "MEL" |
| Collection |
National Herbarium of Victoria
Supplied collection code "MEL" |
| Catalog number | MEL 2299922A |
| Occurrence ID | 61f5c410-6374-11e1-bc2b-000c2907ead9 |
| Record type |
Preserved specimen
Supplied basis "PreservedSpecimen" |
| Preparations | Sheet |
| Collector | Halford, D.A. | Edginton, M. |
| Record number | Q 8218 |
| Reproductive condition | flowers | fruit |
| Associated Occurrence Status | Representative record |
| Associated occurrences |
This record has 1 inferred associated occurrences
For more information see Inferred associated occurrence details |
| License | CC-BY 4.0 (Int) Supplied as https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/legalcode |
| Rights holder | Royal Botanic Gardens Board |
| Institution ID | https://scientific-collections.gbif.org/institution/70fbf720-63a3-4e3c-b844-ee96091880e0 |
| Type | PhysicalObject |
| Presence/Absence | PRESENT Supplied as present |
| Field notes | Annual, 30 cm high, stems erect, pale green, leaves pale green. |
| recorded by ID | http://www.wikidata.org/entity/Q15711547 |
| Collection | https://scientific-collections.gbif.org/collection/7777d910-553a-45ac-b0e5-635261c1e992 |
| Associated records | REPRESENTATIVE |
| Occurrence remarks | Common at site. Spirit material at BRI. |
| Identification ID | 398a756d-1abd-11e3-90a2-6c626d51f2da |
Event
| Event ID | 75bdd096-1abc-11e3-90a2-6c626d51f2da |
| Occurrence date |
2004-03-12
Supplied as year:2004 month:3 day:12 |
| End day of year | 72 |
| Date precision | DAY |
| Start day of year | 72 |
Taxonomy
| Higher classification | Eukarya | Plantae | Viridaeplantae | Streptophyta | Embryophyta | Tracheophyta | Spermatophytina | "Angiospermae" | Magnoliopsida | Malpighiales | Euphorbiaceae | Euphorbia |
| Scientific name | Euphorbia davidii |
| Identified to rank | species |
| Common name | Toothed Spurge |
| Kingdom | Plantae |
| Phylum | Charophyta |
| Class |
Equisetopsida
Supplied as "Magnoliopsida" |
| Order | Malpighiales |
| Family | Euphorbiaceae |
| Genus | Euphorbia |
| Species | Euphorbia davidii |
| Name match metric | exactMatch |
| Scientific name authorship | Subils |
| Name parse type | SCIENTIFIC |
| Nomenclatural code | ICN |
Geospatial
| Country | Australia |
| State or Territory | Queensland |
| Locality | c. 3 km Walong-Burra Road from junction with Kingaroy-Burrandown Road. [AGD84] (56,336596,7071551) (9145-365715). |
| Habitat | Disturbed habitat on road verge gentle slope, sandy loam. |
| Latitude |
-26.4669 Supplied as: "-26.4669000000" |
| Longitude |
151.3608 Supplied as: "151.3608000000" |
| Datum |
EPSG:4326 Supplied datum: "epsg:4326" |
| Verbatim coordinate system | degrees minutes seconds |
| Verbatim locality | c. 3 km Walong-Burra Road from junction with Kingaroy-Burrandown Road. [AGD84] (56,336596,7071551) (9145-365715). |
| Field notes | Annual, 30 cm high, stems erect, pale green, leaves pale green. |
| Coordinate precision | 0.0002777778 |
| Coordinate uncertainty (in metres) | 1000.0 |
| Georeference protocol | GPS |
| Terrestrial | true |
| Georeferenced date | 2004-03-12T00:00 Supplied as 2004-03-12 00:00:00 |
| Verbatim latitude | 26° 28' 1" S |
| Biome | TERRESTRIAL |
| Continent | Oceania |
| Marine | false |
| Country Code | AU |
| Verbatim longitude | 151° 21' 39" E |
| Verbatim SRS | epsg:4326 |
| Location ID | bab117f6-1abc-11e3-90a2-6c626d51f2da |
Additional properties
| material entity id | 61f5c410-6374-11e1-bc2b-000c2907ead9 |
Data quality tests
| Test name | Result |
| CONTINENT_COORDINATE_MISMATCH | Warning |
| Show/Hide 100 passed properties | |
| Show/Hide 2 missing properties | |
| Show/Hide 21 tests that have not been run | |
Inferred associated occurrence details
This record has been identified as the representative occurrence in a group of associated occurrences. This mean other records have been detected that seem to relate to this record and this particular record has the most detailed information on the occurrence. More information about the duplication detection methods and terminology in use is available here:
| Representative Record | |||
| Record UUID | 2180dab0-4ced-4738-b4ed-bb563f3dbe5a | ||
| Data Resource | National Herbarium of Victoria (MEL) AVH data | ||
| Raw Scientific Name | Euphorbia davidii | ||
| Coordinates | -26.4669,151.3608 | ||
| Related records | |||
| Record UUID | aef279e2-e96e-46f6-801b-5c7a48c0c64e | ||
| Data Resource | National Herbarium of Victoria (MEL) AVH data | ||
| Raw Scientific Name | Euphorbia davidii | ||
| Coordinates | -26.4669,151.3608 | ||
| Record UUID | a4454da4-dd2c-4111-82bb-fdcb104e9287 | ||
| Data Resource | National Herbarium of Victoria (MEL) AVH data | ||
| Raw Scientific Name | Euphorbia davidii | ||
| Coordinates | -26.4669,151.3608 | ||
