Occurrence record: MEL 2503783A
Dataset
| Data partner | Australia's Virtual Herbarium |
| Data resource | National Herbarium of Victoria (MEL) AVH data |
| Institution code |
Royal Botanic Gardens Victoria
Supplied institution code "MEL" |
| Collection |
National Herbarium of Victoria
Supplied collection code "MEL" |
| Catalog number | MEL 2503783A |
| Occurrence ID | c6543b99-4af0-438a-86ac-4f8be7f2a1b6 |
| Record type |
Preserved specimen
Supplied basis "PreservedSpecimen" |
| Preparations | Sheet |
| Collector | Murfet, D.E. |
| Record number | 9538 |
| Reproductive condition | fruit |
| License | CC-BY 4.0 (Int) Supplied as https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/legalcode |
| Rights holder | Royal Botanic Gardens Board |
| Institution ID | https://scientific-collections.gbif.org/institution/70fbf720-63a3-4e3c-b844-ee96091880e0 |
| Establishment means | introduced |
| Type | PhysicalObject |
| Presence/Absence | PRESENT Supplied as present |
| Field notes | Herb to 50 cm high, most now look to be dying perhaps from the very hot weather and no rain? Most now in fruit. |
| Collection | https://scientific-collections.gbif.org/collection/7777d910-553a-45ac-b0e5-635261c1e992 |
| Occurrence remarks | Abundant along tracks. |
| Identification ID | 702c6f61-a788-4e2d-9376-3bbac275c4bb |
Event
| Event ID | bbaa3ba3-998b-4862-bca6-1822f3f51709 |
| Occurrence date |
2020-01-10
Supplied as year:2020 month:1 day:10 |
| End day of year | 10 |
| Date precision | DAY |
| Start day of year | 10 |
Taxonomy
| Higher classification | Eukarya | Plantae | Viridaeplantae | Streptophyta | Embryophyta | Tracheophyta | Spermatophytina | "Angiospermae" | Magnoliopsida | Gentianales | Gentianaceae | Centaurium |
| Scientific name | Centaurium erythraea |
| Identified to rank | species |
| Common name | Common Centaury |
| Kingdom | Plantae |
| Phylum | Charophyta |
| Class |
Equisetopsida
Supplied as "Magnoliopsida" |
| Order | Gentianales |
| Family | Gentianaceae |
| Genus | Centaurium |
| Species | Centaurium erythraea |
| Name match metric | exactMatch |
| Scientific name authorship | Rafn |
| Name parse type | SCIENTIFIC |
| Nomenclatural code | ICN |
Geospatial
| Country | Australia |
| State or Territory | South Australia |
| Locality | Honan Native Forest Reserve. SE region. |
| Habitat | Sandy loams to swampy soil. |
| Latitude |
-37.7325 Supplied as: "-37.7325000000" |
| Longitude |
140.641389 Supplied as: "140.6413889000" |
| Datum |
EPSG:4326 Supplied datum: "epsg:4326" |
| Verbatim coordinate system | degrees minutes seconds |
| Verbatim locality | Honan Native Forest Reserve. SE region. |
| Field notes | Herb to 50 cm high, most now look to be dying perhaps from the very hot weather and no rain? Most now in fruit. |
| Coordinate precision | 0.0002777778 |
| Coordinate uncertainty (in metres) | 10.0 |
| Georeference protocol | GPS |
| Terrestrial | true |
| Verbatim latitude | 37° 43' 57" S |
| Biome | TERRESTRIAL |
| Continent | Oceania |
| Marine | false |
| Country Code | AU |
| Verbatim longitude | 140° 38' 29" E |
| Verbatim SRS | epsg:4326 |
| Location ID | d36708a3-5394-42a6-882f-d33445e98b38 |
Additional properties
| material entity id | c6543b99-4af0-438a-86ac-4f8be7f2a1b6 |
Data quality tests
| Test name | Result |
| CONTINENT_COORDINATE_MISMATCH | Warning |
| Coordinate rounded | Warning |
| Show/Hide 96 passed properties | |
| Show/Hide 3 missing properties | |
| Show/Hide 23 tests that have not been run | |
