Occurrence record: MEL 2563943A
Dataset
| Data partner | Australia's Virtual Herbarium |
| Data resource | National Herbarium of Victoria (MEL) AVH data |
| Institution code |
Royal Botanic Gardens Victoria
Supplied institution code "MEL" |
| Collection |
National Herbarium of Victoria
Supplied collection code "MEL" |
| Catalog number | MEL 2563943A |
| Occurrence ID | fc277d49-1463-4244-a2ec-1ee096ad91b9 |
| Record type |
Preserved specimen
Supplied basis "PreservedSpecimen" |
| Preparations | Sheet |
| Identified by | Karunajeewa, N.G. |
| Collector | Morrison, A. |
| Record number | s.n. |
| License | CC-BY 4.0 (Int) Supplied as https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/legalcode |
| Rights holder | Royal Botanic Gardens Board |
| Institution ID | https://scientific-collections.gbif.org/institution/70fbf720-63a3-4e3c-b844-ee96091880e0 |
| Type | PhysicalObject |
| Presence/Absence | PRESENT Supplied as present |
| Identified by ID | https://orcid.org/0000-0001-8031-6520 |
| recorded by ID | http://www.wikidata.org/entity/Q2642700 |
| Collection | https://scientific-collections.gbif.org/collection/7777d910-553a-45ac-b0e5-635261c1e992 |
| Previous identifications | Didiscus pilosus Benth. |
| Occurrence remarks | Flora Australiensis. |
| Date identified | 2024-10-21 |
| Identification ID | fe836a69-020d-4564-ad42-0fb5049cbf85 |
Event
| Event ID | 4cfcc2a5-cf1f-4687-8dae-9fa17e35167a |
| Occurrence date |
1896-01-18
Supplied as year:1896 month:1 day:18 |
| End day of year | 18 |
| Date precision | DAY |
| Start day of year | 18 |
Taxonomy
| Higher classification | Plantae | Viridaeplantae | Streptophyta | Embryophyta | Tracheophyta | Spermatophytina | "Angiospermae" | Magnoliopsida | Apiales | Araliaceae | Trachymene | composita |
| Scientific name | Trachymene composita var. composita |
| Identified to rank | variety |
| Common name | Parsnip Trachymene |
| Kingdom | Plantae |
| Phylum | Charophyta |
| Class |
Equisetopsida
Supplied as "Magnoliopsida" |
| Order | Apiales |
| Family | Araliaceae |
| Genus | Trachymene |
| Species | Trachymene composita |
| Name match metric | exactMatch |
| Infraspecific epithet | composita |
| Name parse type | SCIENTIFIC |
| Nomenclatural code | ICN |
Geospatial
| Country | Australia |
| State or Territory | Victoria |
| Locality | Oakleigh. |
| Latitude |
-37.898056 Supplied as: "-37.8980555556" |
| Longitude |
145.088333 Supplied as: "145.0883333333" |
| Datum |
EPSG:4326 Supplied datum: "epsg:4326" |
| Verbatim locality | Oakleigh. |
| Coordinate precision | Unknown |
| Coordinate uncertainty (in metres) | 10000.0 |
| Georeference protocol | GeoNames |
| Terrestrial | true |
| Verbatim latitude | 37° 53' 53" S |
| Biome | TERRESTRIAL |
| Continent | Oceania |
| Marine | false |
| Country Code | AU |
| Verbatim longitude | 145° 5' 18" E |
| Verbatim SRS | epsg:4326 |
| Location ID | 3b5f7cee-a2d7-4567-a76e-7d0ec2e3d575 |
Additional properties
| material entity id | fc277d49-1463-4244-a2ec-1ee096ad91b9 |
Data quality tests
| Test name | Result |
| CONTINENT_COORDINATE_MISMATCH | Warning |
| Coordinate rounded | Warning |
| Show/Hide 96 passed properties | |
| Show/Hide 4 missing properties | |
| Show/Hide 22 tests that have not been run | |
