Occurrence record: MEL 1558277A
Dataset
| Data partner | Australia's Virtual Herbarium |
| Data resource | National Herbarium of Victoria (MEL) AVH data |
| Institution code |
Royal Botanic Gardens Victoria
Supplied institution code "MEL" |
| Collection |
National Herbarium of Victoria
Supplied collection code "MEL" |
| Catalog number | MEL 1558277A |
| Occurrence ID | 1ce558d6-b81c-4e2f-a4a3-6b04e7ae480b |
| Record type |
Preserved specimen
Supplied basis "PreservedSpecimen" |
| Preparations | Sheet |
| Identified by | Shepherd, K.A. |
| Collector | Wigan, M.L. |
| Record number | s.n. |
| Reproductive condition | flowers |
| License | CC-BY 4.0 (Int) Supplied as https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/legalcode |
| Rights holder | Royal Botanic Gardens Board |
| Institution ID | https://scientific-collections.gbif.org/institution/70fbf720-63a3-4e3c-b844-ee96091880e0 |
| Type | PhysicalObject |
| Presence/Absence | PRESENT Supplied as present |
| Identified by ID | https://orcid.org/0000-0003-1627-7891 |
| Collection | https://scientific-collections.gbif.org/collection/7777d910-553a-45ac-b0e5-635261c1e992 |
| Previous identifications | Lasiopetalum schulzenii (F.Muell.) Benth., Willis J.H., 1953-05-05 |
| Occurrence remarks | See also MEL 1558278, collected as part of the same collection but apparently distinct. |
| Date identified | 2016-06-16 |
| Identification ID | 421327a0-92a8-4962-9f7f-5f8e62405f68 |
Event
| Event ID | f76b3067-8368-4da9-9dbe-690b5ad5c41e |
| Occurrence date |
1952-10-01
Supplied as year:1952 month:10 day:1 |
| End day of year | 275 |
| Date precision | DAY |
| Start day of year | 275 |
Taxonomy
| Higher classification | Eukarya | Plantae | Viridaeplantae | Streptophyta | Embryophyta | Tracheophyta | Spermatophytina | "Angiospermae" | Magnoliopsida | Malvales | Malvaceae | Lasiopetalum |
| Scientific name |
Lasiopetalum sp. Cordate-leaved (H.P.Vonow 810)
Supplied scientific name "Lasiopetalum sp. Cordate-leaved (H.P.Vonow 810) Haegi & P.S.Short" |
| Identified to rank | species |
| Kingdom | Plantae |
| Phylum | Charophyta |
| Class |
Equisetopsida
Supplied as "Magnoliopsida" |
| Order | Malvales |
| Family | Malvaceae |
| Genus | Lasiopetalum |
| Species | spec. |
| Name match metric | exactMatch |
| Scientific name authorship | Haegi & P.S.Short |
| Name parse type | INFORMAL |
| Nomenclatural code | ICN |
Geospatial
| Country | Australia |
| State or Territory | South Australia |
| Locality | Near Rocky River, Flinders Chase, Kangaroo Island. |
| Latitude |
-35.957778 Supplied as: "-35.9577777778" |
| Longitude |
136.657778 Supplied as: "136.6577777778" |
| Datum |
EPSG:4326 Supplied datum: "epsg:4326" |
| Verbatim coordinate system | degrees minutes seconds |
| Verbatim locality | Near Rocky River, Flinders Chase, Kangaroo Island. |
| Coordinate precision | 0.0002777778 |
| Coordinate uncertainty (in metres) | 10000.0 |
| Georeference protocol | Google Earth |
| Terrestrial | true |
| Verbatim latitude | 35° 57' 28" S |
| Biome | TERRESTRIAL |
| Continent | Oceania |
| Marine | false |
| Country Code | AU |
| Verbatim longitude | 136° 39' 28" E |
| Verbatim SRS | epsg:4326 |
| Location ID | e3b1d86c-b5dc-478f-a678-03a8e4932e52 |
Additional properties
| material entity id | 1ce558d6-b81c-4e2f-a4a3-6b04e7ae480b |
Data quality tests
| Test name | Result |
| CONTINENT_COORDINATE_MISMATCH | Warning |
| Coordinate rounded | Warning |
| First of the month | Warning |
| Invalid scientific name | Warning |
| Show/Hide 95 passed properties | |
| Show/Hide 4 missing properties | |
| Show/Hide 21 tests that have not been run | |
