Occurrence record: MEL 1605225A
Preserved specimen
of
Dendrobium discolor
Lindl.
| Golden Orchid
recorded on 1991-07-17
Dataset
| Data partner | Australia's Virtual Herbarium |
| Data resource | National Herbarium of Victoria (MEL) AVH data |
| Institution code |
Royal Botanic Gardens Victoria
Supplied institution code "MEL" |
| Collection |
National Herbarium of Victoria
Supplied collection code "MEL" |
| Catalog number | MEL 1605225A |
| Occurrence ID | 05c6342c-6374-11e1-bc2b-000c2907ead9 |
| Record type |
Preserved specimen
Supplied basis "PreservedSpecimen" |
| Preparations | Sheet |
| Collector | Forster, P.I. |
| Record number | 9030 |
| Reproductive condition | flowers |
| Associated Occurrence Status | Representative record |
| Associated occurrences |
This record has 2 inferred associated occurrences
For more information see Inferred associated occurrence details |
| License | CC-BY 4.0 (Int) Supplied as https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/legalcode |
| Rights holder | Royal Botanic Gardens Board |
| Institution ID | https://scientific-collections.gbif.org/institution/70fbf720-63a3-4e3c-b844-ee96091880e0 |
| Type | PhysicalObject |
| Presence/Absence | PRESENT Supplied as present |
| Field notes | Arborescent terrestrial orchid to 2 m, flowers yellow and brown. |
| recorded by ID | http://www.wikidata.org/entity/Q9057027 |
| Collection | https://scientific-collections.gbif.org/collection/7777d910-553a-45ac-b0e5-635261c1e992 |
| Associated records | REPRESENTATIVE |
| Data generalizations | Record is Special Least Concern in Queensland. Generalised to 2km by Qld DEHP. |
| Occurrence remarks | Very common in area. |
| Identification ID | fd7785dc-1abc-11e3-90a2-6c626d51f2da |
Event
| Occurrence date |
1991-07-17
Supplied as year:1991 month:7 day:17 |
| End day of year | 198 |
| Date precision | DAY |
| Start day of year | 198 |
Taxonomy
| Higher classification | Eukarya | Plantae | Viridaeplantae | Streptophyta | Embryophyta | Tracheophyta | Spermatophytina | "Angiospermae" | Magnoliopsida | Asparagales | Orchidaceae | Dendrobium |
| Scientific name | Dendrobium discolor |
| Identified to rank | species |
| Common name | Golden Orchid |
| Kingdom | Plantae |
| Phylum | Charophyta |
| Class |
Equisetopsida
Supplied as "Magnoliopsida" |
| Order | Asparagales |
| Family | Orchidaceae |
| Genus | Dendrobium |
| Species | Dendrobium discolor |
| Name match metric | exactMatch |
| Scientific name authorship | Lindl. |
| Name parse type | SCIENTIFIC |
| Nomenclatural code | ICN |
Geospatial
| Country | Australia |
| State or Territory | Queensland |
| Habitat | Growing in amongst granite rock piles. |
| Latitude |
-12.7 Supplied as: "-12.7" |
| Longitude |
143.1 Supplied as: "143.1" |
| Datum |
EPSG:4326 Supplied datum: "epsg:4326" |
| Verbatim coordinate system | degrees decimal minutes |
| Min elevation | 280.0 |
| Max elevation | 280.0 |
| Field notes | Arborescent terrestrial orchid to 2 m, flowers yellow and brown. |
| Coordinate precision | 0.0166666667 |
| Coordinate uncertainty (in metres) | 2000.0 |
| Coordinates generalised | Due to sensitivity concerns, the coordinates of this record have been generalised: "Record is Special Least Concern in Queensland. Generalised to 2km by Qld DEHP.". |
| Terrestrial | true |
| Biome | TERRESTRIAL |
| Continent | Oceania |
| Marine | false |
| Country Code | AU |
| Verbatim SRS | epsg:4326 |
| Location ID | 8d47a337-1abc-11e3-90a2-6c626d51f2da |
Additional properties
| material entity id | 05c6342c-6374-11e1-bc2b-000c2907ead9 |
Data quality tests
| Test name | Result |
| CONTINENT_COORDINATE_MISMATCH | Warning |
| Show/Hide 100 passed properties | |
| Show/Hide 4 missing properties | |
| Show/Hide 19 tests that have not been run | |
Inferred associated occurrence details
This record has been identified as the representative occurrence in a group of associated occurrences. This mean other records have been detected that seem to relate to this record and this particular record has the most detailed information on the occurrence. More information about the duplication detection methods and terminology in use is available here:
| Representative Record | |||
| Record UUID | 31e3a9a1-da54-4815-a9d9-6230fe22f1cd | ||
| Data Resource | National Herbarium of Victoria (MEL) AVH data | ||
| Raw Scientific Name | Dendrobium discolor | ||
| Coordinates | -12.7,143.1 | ||
| Related records | |||
| Record UUID | 548ef484-a8e9-4848-b122-c2d0f4c4374c | ||
| Data Resource | BRI AVH Data and Images | ||
| Raw Scientific Name | Dendrobium discolor | ||
| Coordinates | -12.7,143.1 | ||
| Record UUID | 6cbb0f3b-248e-418b-91dd-4e4eeb94842b | ||
| Data Resource | National Herbarium of Victoria (MEL) AVH data | ||
| Raw Scientific Name | Dendrobium discolor | ||
| Coordinates | -12.7,143.1 | ||
