Occurrence record: MEL 2521799A
Dataset
| Data partner | Australia's Virtual Herbarium |
| Data resource | National Herbarium of Victoria (MEL) AVH data |
| Institution code |
Royal Botanic Gardens Victoria
Supplied institution code "MEL" |
| Collection |
National Herbarium of Victoria
Supplied collection code "MEL" |
| Catalog number | MEL 2521799A |
| Occurrence ID | 69e14b08-946a-44b0-9680-3bc3e2a9e72a |
| Record type |
Preserved specimen
Supplied basis "PreservedSpecimen" |
| Preparations | Sheet |
| Identified by | Walsh, N.G. |
| Collector | Walsh, N.G. |
| Record number | F467 |
| License | CC-BY 4.0 (Int) Supplied as https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/legalcode |
| Rights holder | Royal Botanic Gardens Board |
| Institution ID | https://scientific-collections.gbif.org/institution/70fbf720-63a3-4e3c-b844-ee96091880e0 |
| Type | PhysicalObject |
| Presence/Absence | PRESENT Supplied as present |
| Field notes | Shrub c. 2 m high, flowers pale yellow. |
| Identified by ID | https://orcid.org/0000-0003-4671-1425 |
| recorded by ID | https://orcid.org/0000-0003-4671-1425 |
| Collection | https://scientific-collections.gbif.org/collection/7777d910-553a-45ac-b0e5-635261c1e992 |
| Date identified | 1983-12-13 |
| Identification ID | d6917361-cd79-4af9-9e2d-56d597cffd2d |
Event
| Event ID | 89ded6d4-406f-4d3b-b362-14537440bc8a |
| Occurrence date |
1983-12-13
Supplied as year:1983 month:12 day:13 |
| End day of year | 347 |
| Date precision | DAY |
| Start day of year | 347 |
Taxonomy
| Higher classification | Eukarya | Plantae | Viridaeplantae | Streptophyta | Embryophyta | Tracheophyta | Spermatophytina | "Angiospermae" | Magnoliopsida | Myrtales | Myrtaceae | Callistemon |
| Scientific name | Callistemon pallidus |
| Identified to rank | species |
| Common name | Lemon Bottlebrush |
| Kingdom | Plantae |
| Phylum | Charophyta |
| Class |
Equisetopsida
Supplied as "Magnoliopsida" |
| Order | Myrtales |
| Family | Myrtaceae |
| Genus | Callistemon |
| Species | Callistemon pallidus |
| Name match metric | exactMatch |
| Scientific name authorship | (Bonpl.) DC. |
| Name parse type | SCIENTIFIC |
| Nomenclatural code | ICN |
Geospatial
| Country | Australia |
| State or Territory | Victoria |
| Locality | Ben Cairn Rd, c. 500 m W from crossing of Myrtle Ck. |
| Habitat | Tall open forest. Outcrop of Silurian sedimentary rock. |
| Latitude |
-37.705556 Supplied as: "-37.7055556000" |
| Longitude |
145.611111 Supplied as: "145.6111111000" |
| Datum |
EPSG:4326 Supplied datum: "epsg:4326" |
| Verbatim coordinate system | degrees minutes seconds |
| Verbatim locality | Ben Cairn Rd, c. 500 m W from crossing of Myrtle Ck. |
| Min elevation | 880.0 |
| Max elevation | 880.0 |
| Field notes | Shrub c. 2 m high, flowers pale yellow. |
| Coordinate precision | 0.0002777778 |
| Coordinate uncertainty (in metres) | 1000.0 |
| Georeference protocol | Map or atlas |
| Terrestrial | true |
| Verbatim latitude | 37° 42' 20" S |
| Biome | TERRESTRIAL |
| Continent | Oceania |
| Marine | false |
| Country Code | AU |
| Verbatim longitude | 145° 36' 40" E |
| Verbatim SRS | epsg:4326 |
| Location ID | 1e9ac073-ef05-45e0-a288-b2ea8e76fba1 |
Additional properties
| material entity id | 69e14b08-946a-44b0-9680-3bc3e2a9e72a |
Data quality tests
| Test name | Result |
| CONTINENT_COORDINATE_MISMATCH | Warning |
| Coordinate rounded | Warning |
| Show/Hide 102 passed properties | |
| Show/Hide 3 missing properties | |
| Show/Hide 17 tests that have not been run | |
