Occurrence record: MEL 2570633A
Preserved specimen
of
Trachymene composita var. composita
| Parsnip Trachymene
recorded on 2013-10-18
Dataset
| Data partner | Australia's Virtual Herbarium |
| Data resource | National Herbarium of Victoria (MEL) AVH data |
| Institution code |
Royal Botanic Gardens Victoria
Supplied institution code "MEL" |
| Collection |
National Herbarium of Victoria
Supplied collection code "MEL" |
| Catalog number | MEL 2570633A |
| Occurrence ID | eee37984-79d2-4a06-be1c-e25f626a2c82 |
| Record type |
Preserved specimen
Supplied basis "PreservedSpecimen" |
| Preparations | Sheet |
| Identified by | Telford, I.R.H. |
| Collector | Copeland, L.M. |
| Record number | 4526 |
| Reproductive condition | flowers |
| Associated Occurrence Status | Representative record |
| Associated occurrences |
This record has 5 inferred associated occurrences
For more information see Inferred associated occurrence details |
| License | CC-BY 4.0 (Int) Supplied as https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/legalcode |
| Rights holder | Royal Botanic Gardens Board |
| Institution ID | https://scientific-collections.gbif.org/institution/70fbf720-63a3-4e3c-b844-ee96091880e0 |
| Type | PhysicalObject |
| Presence/Absence | PRESENT Supplied as present |
| Field notes | Erect forb to 60 cm wall with a well-developed taproot. Flowers white. |
| recorded by ID | http://www.wikidata.org/entity/Q5968686 |
| Collection | https://scientific-collections.gbif.org/collection/7777d910-553a-45ac-b0e5-635261c1e992 |
| Associated records | REPRESENTATIVE |
| Occurrence remarks | Common, localised. |
| Date identified | 2015-11-03 |
| Identification ID | f9cde954-c604-4ea1-8b8e-3f2bda5f3541 |
Event
| Event ID | bbe71749-6aa8-412c-96dd-fd9a66948da5 |
| Occurrence date |
2013-10-18
Supplied as year:2013 month:10 day:18 |
| End day of year | 291 |
| Date precision | DAY |
| Start day of year | 291 |
Taxonomy
| Higher classification | Plantae | Viridaeplantae | Streptophyta | Embryophyta | Tracheophyta | Spermatophytina | "Angiospermae" | Magnoliopsida | Apiales | Araliaceae | Trachymene | composita |
| Scientific name | Trachymene composita var. composita |
| Identified to rank | variety |
| Common name | Parsnip Trachymene |
| Kingdom | Plantae |
| Phylum | Charophyta |
| Class |
Equisetopsida
Supplied as "Magnoliopsida" |
| Order | Apiales |
| Family | Araliaceae |
| Genus | Trachymene |
| Species | Trachymene composita |
| Name match metric | exactMatch |
| Infraspecific epithet | composita |
| Name parse type | SCIENTIFIC |
| Nomenclatural code | ICN |
Geospatial
| Country | Australia |
| State or Territory | New South Wales |
| Locality | Oxley Wild Rivers National Park, Green Gully Lookout, 1.2 km ESE of The Rocks, c. 50 km due E of Walcha. |
| Habitat | Rocky outcrop on edge of steep gorge. South aspect. Skeletal clay loam over metasediments. Heath with Leptospermum variabile, Xanthorrhoea johnsonii and Leionema elatius. |
| Latitude |
-31.044444 Supplied as: "-31.0444444444" |
| Longitude |
152.126389 Supplied as: "152.1263888889" |
| Datum |
EPSG:4326 Supplied datum: "epsg:4326" |
| Verbatim coordinate system | degrees minutes seconds |
| Verbatim locality | Oxley Wild Rivers National Park, Green Gully Lookout, 1.2 km ESE of The Rocks, c. 50 km due E of Walcha. |
| Min elevation | 950.0 |
| Max elevation | 950.0 |
| Field notes | Erect forb to 60 cm wall with a well-developed taproot. Flowers white. |
| Coordinate precision | 0.0002777778 |
| Coordinate uncertainty (in metres) | 10000.0 |
| Terrestrial | true |
| Verbatim latitude | 31° 02' 40" S |
| Biome | TERRESTRIAL |
| Continent | Oceania |
| Marine | false |
| Country Code | AU |
| Verbatim longitude | 152° 07' 35" E |
| Verbatim SRS | epsg:4326 |
| Location ID | fdc2ac31-2d4d-4a28-a34c-bb220c088239 |
Additional properties
| material entity id | eee37984-79d2-4a06-be1c-e25f626a2c82 |
Data quality tests
| Test name | Result |
| CONTINENT_COORDINATE_MISMATCH | Warning |
| Coordinate rounded | Warning |
| Show/Hide 101 passed properties | |
| Show/Hide 4 missing properties | |
| Show/Hide 17 tests that have not been run | |
Inferred associated occurrence details
This record has been identified as the representative occurrence in a group of associated occurrences. This mean other records have been detected that seem to relate to this record and this particular record has the most detailed information on the occurrence. More information about the duplication detection methods and terminology in use is available here:
| Representative Record | |||
| Record UUID | 459e5299-d81a-439f-882a-9eb6a0534b99 | ||
| Data Resource | National Herbarium of Victoria (MEL) AVH data | ||
| Raw Scientific Name | Trachymene composita var. composita | ||
| Coordinates | -31.044444,152.126389 | ||
| Related records | |||
| Record UUID | 547e93b6-054b-425b-86ca-51bafd85a8d9 | ||
| Data Resource | NSW AVH feed | ||
| Raw Scientific Name | Trachymene composita (Domin) B.L.Burtt var. composita | ||
| Coordinates | -31.044,152.126 | ||
| Record UUID | 91b303d4-38f0-4d28-969a-337be8b75b38 | ||
| Data Resource | NCW Beadle Herbarium AVH Data | ||
| Raw Scientific Name | Trachymene composita (Domin) B.L.Burtt var. composita | ||
| Coordinates | -31.044444,152.126389 | ||
| Record UUID | 639cae4e-ed73-4445-bf32-163838dddd23 | ||
| Data Resource | National Herbarium of Victoria (MEL) AVH data | ||
| Raw Scientific Name | Trachymene composita var. composita | ||
| Coordinates | -31.044444,152.126389 | ||
| Record UUID | 857024e2-8218-4452-84c5-dc3ff50a86c0 | ||
| Data Resource | BRI AVH Data and Images | ||
| Raw Scientific Name | Trachymene composita var. composita | ||
| Coordinates | -31.044444,152.126389 | ||
| Record UUID | 9f74cba2-badd-4ce4-ac7c-23ba14f700e9 | ||
| Data Resource | Centre for Australian National Biodiversity Research (CANB) AVH data | ||
| Raw Scientific Name | Trachymene composita var. composita | ||
| Coordinates | -31.0444,152.1264 | ||
