Occurrence record: MEL 2518118A
Dataset
| Data partner | Australia's Virtual Herbarium |
| Data resource | National Herbarium of Victoria (MEL) AVH data |
| Institution code |
Royal Botanic Gardens Victoria
Supplied institution code "MEL" |
| Collection |
National Herbarium of Victoria
Supplied collection code "MEL" |
| Catalog number | MEL 2518118A |
| Occurrence ID | 3c6401f8-a969-4955-9486-05c264ef4a28 |
| Record type |
Preserved specimen
Supplied basis "PreservedSpecimen" |
| Preparations | Sheet |
| Identified by | Walsh, N.G. |
| Collector | Walsh, N.G. |
| Record number | 9293 |
| Reproductive condition | flowers | fruit |
| License | CC-BY 4.0 (Int) Supplied as https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/legalcode |
| Rights holder | Royal Botanic Gardens Board |
| Institution ID | https://scientific-collections.gbif.org/institution/70fbf720-63a3-4e3c-b844-ee96091880e0 |
| Establishment means | introduced |
| Type | PhysicalObject |
| Presence/Absence | PRESENT Supplied as present |
| Field notes | Mature plants conspicuously pink-coloured, rapidly changing from green when leafy and in flower only. |
| Identified by ID | https://orcid.org/0000-0003-4671-1425 |
| recorded by ID | https://orcid.org/0000-0003-4671-1425 |
| Collection | https://scientific-collections.gbif.org/collection/7777d910-553a-45ac-b0e5-635261c1e992 |
| Occurrence remarks | A substantial but localised population. At or near the northernmost occurrence of this rapidly-spreading weed at this point in time. |
| Date identified | 2022-04-11 |
| Identification ID | 6d1de620-80a9-4dc7-bf9c-f781dc6ebfd7 |
Event
| Event ID | 748c70ec-9ce5-4b2d-80bf-55fd8c92e590 |
| Occurrence date |
2022-04-11
Supplied as year:2022 month:4 day:11 |
| End day of year | 101 |
| Date precision | DAY |
| Start day of year | 101 |
Taxonomy
| Higher classification | Eukarya | Plantae | Viridaeplantae | Streptophyta | Embryophyta | Tracheophyta | Spermatophytina | "Angiospermae" | Magnoliopsida | Malpighiales | Euphorbiaceae | Euphorbia |
| Scientific name | Euphorbia davidii |
| Identified to rank | species |
| Common name | Toothed Spurge |
| Kingdom | Plantae |
| Phylum | Charophyta |
| Class |
Equisetopsida
Supplied as "Magnoliopsida" |
| Order | Malpighiales |
| Family | Euphorbiaceae |
| Genus | Euphorbia |
| Species | Euphorbia davidii |
| Name match metric | exactMatch |
| Scientific name authorship | Subils |
| Name parse type | SCIENTIFIC |
| Nomenclatural code | ICN |
Geospatial
| Country | Australia |
| State or Territory | Victoria |
| Locality | Hume Fwy median area at its junction with Oak Valley Rd, beside Melbourne-bound lanes, 17 km NE of Avenel. |
| Habitat | Weedy verge of carriageway. |
| Latitude |
-36.830556 Supplied as: "-36.8305555556" |
| Longitude |
145.398611 Supplied as: "145.3986111111" |
| Datum |
EPSG:4326 Supplied datum: "epsg:4326" |
| Verbatim coordinate system | degrees minutes seconds |
| Verbatim locality | Hume Fwy median area at its junction with Oak Valley Rd, beside Melbourne-bound lanes, 17 km NE of Avenel. |
| Min elevation | 210.0 |
| Max elevation | 210.0 |
| Field notes | Mature plants conspicuously pink-coloured, rapidly changing from green when leafy and in flower only. |
| Coordinate precision | 0.0002777778 |
| Coordinate uncertainty (in metres) | 50.0 |
| Georeference protocol | Google Earth |
| Terrestrial | true |
| Verbatim latitude | 36° 49' 50" S |
| Biome | TERRESTRIAL |
| Continent | Oceania |
| Marine | false |
| Country Code | AU |
| Verbatim longitude | 145° 23' 55" E |
| Verbatim SRS | epsg:4326 |
| Location ID | 65762672-e10d-41c5-927a-015748871280 |
Additional properties
| material entity id | 3c6401f8-a969-4955-9486-05c264ef4a28 |
Data quality tests
| Test name | Result |
| CONTINENT_COORDINATE_MISMATCH | Warning |
| Coordinate rounded | Warning |
| Show/Hide 101 passed properties | |
| Show/Hide 4 missing properties | |
| Show/Hide 17 tests that have not been run | |
