Occurrence record: MEL 2554770A
Dataset
| Data partner | Australia's Virtual Herbarium |
| Data resource | National Herbarium of Victoria (MEL) AVH data |
| Institution code |
Royal Botanic Gardens Victoria
Supplied institution code "MEL" |
| Collection |
National Herbarium of Victoria
Supplied collection code "MEL" |
| Catalog number | MEL 2554770A |
| Occurrence ID | e0da5375-4d00-48a6-adb9-1693dd73f451 |
| Record type |
Preserved specimen
Supplied basis "PreservedSpecimen" |
| Preparations | Sheet |
| Identified by | Murfet, D.E. |
| Collector | Murfet, D.E. | Duval, D.J. | Guerin, J.R. |
| Record number | 10968 |
| Reproductive condition | flowers |
| License | CC-BY 4.0 (Int) Supplied as https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/legalcode |
| Rights holder | Royal Botanic Gardens Board |
| Institution ID | https://scientific-collections.gbif.org/institution/70fbf720-63a3-4e3c-b844-ee96091880e0 |
| Establishment means | native |
| Type | PhysicalObject |
| Presence/Absence | PRESENT Supplied as present |
| Field notes | Plants ascending to 30cm high. Flowers golden yellow. |
| Collection | https://scientific-collections.gbif.org/collection/7777d910-553a-45ac-b0e5-635261c1e992 |
| Occurrence remarks | Rare. Ground still quite bare, very little regeneration, lack of rain. |
| Date identified | 2024-10-29 |
| Identification ID | f2f8856f-69a7-404c-9755-3b43ccbcdfb3 |
Event
| Event ID | ae9e0bee-a62d-4358-b6de-1990f78e5e29 |
| Occurrence date |
2024-09-12
Supplied as year:2024 month:9 day:12 |
| End day of year | 256 |
| Date precision | DAY |
| Start day of year | 256 |
Taxonomy
| Higher classification | Plantae | Viridaeplantae | Streptophyta | Embryophyta | Tracheophyta | Spermatophytina | "Angiospermae" | Magnoliopsida | Asterales | Asteraceae | Chrysocephalum | apiculatum |
| Scientific name | Chrysocephalum apiculatum subsp. gracile |
| Identified to rank | subspecies |
| Common name | Mallee Everlasting |
| Kingdom | Plantae |
| Phylum | Charophyta |
| Class |
Equisetopsida
Supplied as "Magnoliopsida" |
| Order | Asterales |
| Family | Asteraceae |
| Genus | Chrysocephalum |
| Species | Chrysocephalum apiculatum |
| Name match metric | exactMatch |
| Infraspecific epithet | gracile |
| Subspecies | Chrysocephalum apiculatum subsp. gracile |
| Scientific name authorship | Paul G.Wilson |
| Name parse type | SCIENTIFIC |
| Nomenclatural code | ICN |
Geospatial
| Country | Australia |
| State or Territory | South Australia |
| Locality | Danggali Wilderness Area, on Tipperary Loop. |
| Habitat | Orange sand and ash after early 2024 fire. Growing near burnt Acacia sp., Eucalyptus sp. and grasses. |
| Latitude |
-33.3455 Supplied as: "-33.3455000000" |
| Longitude |
140.69925 Supplied as: "140.6992500000" |
| Datum |
EPSG:4326 Supplied datum: "epsg:4326" |
| Verbatim locality | Danggali Wilderness Area, on Tipperary Loop. |
| Field notes | Plants ascending to 30cm high. Flowers golden yellow. |
| Coordinate precision | Unknown |
| Coordinate uncertainty (in metres) | 10.0 |
| Georeference protocol | GPS |
| Terrestrial | true |
| Verbatim latitude | 33 20 43.8 S |
| Biome | TERRESTRIAL |
| Continent | Oceania |
| Marine | false |
| Country Code | AU |
| Verbatim longitude | 140 41 57.3 E |
| Verbatim SRS | epsg:4326 |
| Location ID | 2e3f0967-e5d5-418f-b33a-0b47a89dcb4b |
Additional properties
| material entity id | e0da5375-4d00-48a6-adb9-1693dd73f451 |
Data quality tests
| Test name | Result |
| CONTINENT_COORDINATE_MISMATCH | Warning |
| Show/Hide 98 passed properties | |
| Show/Hide 3 missing properties | |
| Show/Hide 22 tests that have not been run | |
