Occurrence record: MEL 2287841A
Preserved specimen
of
Acacia quadrimarginea
F.Muell.
recorded on 2000-09-06
Dataset
| Data partner | Australia's Virtual Herbarium |
| Data resource | National Herbarium of Victoria (MEL) AVH data |
| Institution code |
Royal Botanic Gardens Victoria
Supplied institution code "MEL" |
| Collection |
National Herbarium of Victoria
Supplied collection code "MEL" |
| Catalog number | MEL 2287841A |
| Occurrence ID | 5bc1b5cc-6374-11e1-bc2b-000c2907ead9 |
| Record type |
Preserved specimen
Supplied basis "PreservedSpecimen" |
| Preparations | Sheet |
| Identified by | Maslin, B.R. |
| Collector | Simmons, J.G. | Simmons, M.H. |
| Record number | 4140 |
| Associated Occurrence Status | Asserted duplicates |
| Associated occurrences |
The occurrence is associated with a representative record.
For more information see Inferred associated occurrence details |
| License | CC-BY 4.0 (Int) Supplied as https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/legalcode |
| Rights holder | Royal Botanic Gardens Board |
| Institution ID | https://scientific-collections.gbif.org/institution/70fbf720-63a3-4e3c-b844-ee96091880e0 |
| Type | PhysicalObject |
| Presence/Absence | PRESENT Supplied as present |
| Field notes | Shrub with rough grey bark and grey brown branchlets. Foliage deep green held sideways. |
| Identified by ID | http://www.wikidata.org/entity/Q2926444 |
| Collection | https://scientific-collections.gbif.org/collection/7777d910-553a-45ac-b0e5-635261c1e992 |
| Associated records | ASSOCIATED |
| Identification ID | 353e8da3-1abd-11e3-90a2-6c626d51f2da |
Event
| Event ID | 721d3895-1abc-11e3-90a2-6c626d51f2da |
| Occurrence date |
2000-09-06
Supplied as year:2000 month:9 day:6 |
| End day of year | 250 |
| Date precision | DAY |
| Start day of year | 250 |
Taxonomy
| Higher classification | Eukarya | Plantae | Viridaeplantae | Streptophyta | Embryophyta | Tracheophyta | Spermatophytina | "Angiospermae" | Magnoliopsida | Fabales | Fabaceae | Acacia |
| Scientific name | Acacia quadrimarginea |
| Identified to rank | species |
| Kingdom | Plantae |
| Phylum | Charophyta |
| Class |
Equisetopsida
Supplied as "Magnoliopsida" |
| Order | Fabales |
| Family | Fabaceae |
| Genus | Acacia |
| Species | Acacia quadrimarginea |
| Name match metric | exactMatch |
| Scientific name authorship | F.Muell. |
| Name parse type | SCIENTIFIC |
| Nomenclatural code | ICN |
Geospatial
| Country | Australia |
| State or Territory | Western Australia |
| Locality | Lake Lefroy. |
| Habitat | Salt lake - red sand. |
| Latitude |
-31.2356 Supplied as: "-31.2356000000" |
| Longitude |
121.6356 Supplied as: "121.6356000000" |
| Datum |
EPSG:4326 Supplied datum: "epsg:4326" |
| Verbatim coordinate system | degrees minutes seconds |
| Verbatim locality | Lake Lefroy. |
| Field notes | Shrub with rough grey bark and grey brown branchlets. Foliage deep green held sideways. |
| Coordinate precision | 0.0002777778 |
| Coordinate uncertainty (in metres) | 1000.0 |
| Terrestrial | true |
| Verbatim latitude | 31° 14' 8" S |
| Biome | TERRESTRIAL |
| Continent | Oceania |
| Marine | false |
| Country Code | AU |
| Verbatim longitude | 121° 38' 8" E |
| Verbatim SRS | epsg:4326 |
| Location ID | b95a4868-1abc-11e3-90a2-6c626d51f2da |
Additional properties
| material entity id | 5bc1b5cc-6374-11e1-bc2b-000c2907ead9 |
Data quality tests
| Test name | Result |
| CONTINENT_COORDINATE_MISMATCH | Warning |
| Show/Hide 96 passed properties | |
| Show/Hide 4 missing properties | |
| Show/Hide 23 tests that have not been run | |
Inferred associated occurrence details
This record is associated with the representative record. This mean another record has been detected to be similar to this record, and that the other record (the representative record) has the most detailed information for the occurrence. More information about the duplication detection methods and terminology in use is available here:
| Representative Record | |||
| Record UUID | 0611fb89-4d20-458d-bdf0-226e6ffce025 | ||
| Data Resource | National Herbarium of Victoria (MEL) AVH data | ||
| Raw Scientific Name | Acacia quadrimarginea | ||
| Coordinates | -31.2356,121.6356 | ||
| Related records | |||
| Record UUID | 64bdc151-6240-4404-ae42-39150d1440c1 | ||
| Data Resource | National Herbarium of Victoria (MEL) AVH data | ||
| Raw Scientific Name | Acacia quadrimarginea | ||
| Coordinates | -31.2356,121.6356 | ||
