Occurrence record: MEL 2503918A
Dataset
| Data partner | Australia's Virtual Herbarium |
| Data resource | National Herbarium of Victoria (MEL) AVH data |
| Institution code |
Royal Botanic Gardens Victoria
Supplied institution code "MEL" |
| Collection |
National Herbarium of Victoria
Supplied collection code "MEL" |
| Catalog number | MEL 2503918A |
| Occurrence ID | fd377d57-6db1-4da1-8275-798e5149abd1 |
| Record type |
Preserved specimen
Supplied basis "PreservedSpecimen" |
| Preparations | Sheet |
| Collector | Murfet, D.E. | Duval, D.J. | Guerin, J.R. |
| Record number | 9677 |
| License | CC-BY 4.0 (Int) Supplied as https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/legalcode |
| Rights holder | Royal Botanic Gardens Board |
| Institution ID | https://scientific-collections.gbif.org/institution/70fbf720-63a3-4e3c-b844-ee96091880e0 |
| Establishment means | native |
| Type | PhysicalObject |
| Presence/Absence | PRESENT Supplied as present |
| Field notes | Erect light green herb, branched at base. Small tubular yellow flowers. |
| Collection | https://scientific-collections.gbif.org/collection/7777d910-553a-45ac-b0e5-635261c1e992 |
| Occurrence remarks | Occasional. |
| Identification ID | e57bda07-7cf9-456d-8924-fb73408c67f4 |
Event
| Event ID | 45219e03-d474-4d73-ba37-b31f3c62705e |
| Occurrence date |
2020-10-27
Supplied as year:2020 month:10 day:27 |
| End day of year | 301 |
| Date precision | DAY |
| Start day of year | 301 |
Taxonomy
| Higher classification | Plantae | Viridaeplantae | Streptophyta | Embryophyta | Tracheophyta | Spermatophytina | "Angiospermae" | Magnoliopsida | Celastrales | Celastraceae | Stackhousia | muricata |
| Scientific name |
Stackhousia muricata subsp. Perennial (W.R.Barker 3641)
Supplied scientific name "Stackhousia muricata subsp. Perennial (W.R.Barker 3641) W.R.Barker" |
| Identified to rank | subspecies |
| Kingdom | Plantae |
| Phylum | Charophyta |
| Class |
Equisetopsida
Supplied as "Magnoliopsida" |
| Order | Celastrales |
| Family | Celastraceae |
| Genus | Stackhousia |
| Species | Stackhousia muricata |
| Name match metric | exactMatch |
| Infraspecific epithet | Perennial (W.R.Barker 3641) W.R.Barker |
| Subspecies | Stackhousia muricata subsp. Perennial (W.R.Barker 3641) |
| Scientific name authorship | W.R.Barker |
| Name parse type | INFORMAL |
| Nomenclatural code | ICN |
Geospatial
| Country | Australia |
| State or Territory | South Australia |
| Locality | About 7 km South South West of Secret Rocks, in fire scar. EP region. |
| Habitat | Red sands. Burnt mallee woodland with regenerating Myoporum platycarpum and Austrostipa nitida. Area burnt December 2019. |
| Latitude |
-33.247222 Supplied as: "-33.2472222000" |
| Longitude |
136.824722 Supplied as: "136.8247222000" |
| Datum |
EPSG:4326 Supplied datum: "epsg:4326" |
| Verbatim coordinate system | degrees minutes seconds |
| Verbatim locality | About 7 km South South West of Secret Rocks, in fire scar. EP region. |
| Field notes | Erect light green herb, branched at base. Small tubular yellow flowers. |
| Coordinate precision | 0.0002777778 |
| Coordinate uncertainty (in metres) | 10.0 |
| Georeference protocol | GPS |
| Terrestrial | true |
| Verbatim latitude | 33° 14' 50" S |
| Biome | TERRESTRIAL |
| Continent | Oceania |
| Marine | false |
| Country Code | AU |
| Verbatim longitude | 136° 49' 29" E |
| Verbatim SRS | epsg:4326 |
| Location ID | b9528f59-c9ec-401b-b626-330f7c3ec711 |
Additional properties
| duplicates distributed to | AD |
| material entity id | fd377d57-6db1-4da1-8275-798e5149abd1 |
Data quality tests
| Test name | Result |
| CONTINENT_COORDINATE_MISMATCH | Warning |
| Coordinate rounded | Warning |
| Invalid scientific name | Warning |
| Show/Hide 95 passed properties | |
| Show/Hide 3 missing properties | |
| Show/Hide 23 tests that have not been run | |
