Occurrence record: MEL 2525077A
Dataset
| Data partner | Australia's Virtual Herbarium |
| Data resource | National Herbarium of Victoria (MEL) AVH data |
| Institution code |
Royal Botanic Gardens Victoria
Supplied institution code "MEL" |
| Collection |
National Herbarium of Victoria
Supplied collection code "MEL" |
| Catalog number | MEL 2525077A |
| Occurrence ID | cff5099a-9768-4fad-92ec-112ba627adbd |
| Record type |
Preserved specimen
Supplied basis "PreservedSpecimen" |
| Preparations | Sheet |
| Identified by | Turner, J. |
| Collector | Turner, J. |
| Record number | 2047 |
| License | CC-BY 4.0 (Int) Supplied as https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/legalcode |
| Rights holder | Royal Botanic Gardens Board |
| Institution ID | https://scientific-collections.gbif.org/institution/70fbf720-63a3-4e3c-b844-ee96091880e0 |
| Type | PhysicalObject |
| Presence/Absence | PRESENT Supplied as present |
| Field notes | Prostrate subshrub. |
| Collection | https://scientific-collections.gbif.org/collection/7777d910-553a-45ac-b0e5-635261c1e992 |
| Occurrence remarks | Site dry, not burnt for maybe 10 years. |
| Date identified | 2014-10-29 |
| Identification ID | 43b7463e-9ed9-4b3c-9913-2fd45eab0d6a |
Event
| Event ID | 7de0aac2-fd1f-4bd3-b6cf-65ad0a528d01 |
| Occurrence date |
2014-10-29
Supplied as year:2014 month:10 day:29 |
| End day of year | 302 |
| Date precision | DAY |
| Start day of year | 302 |
Taxonomy
| Higher classification | Plantae | Viridaeplantae | Streptophyta | Embryophyta | Tracheophyta | Spermatophytina | "Angiospermae" | Magnoliopsida | Sapindales | Rutaceae | Boronia | nana |
| Scientific name | Boronia nana var. hyssopifolia |
| Identified to rank | variety |
| Common name | Dwarf Boronia |
| Kingdom | Plantae |
| Phylum | Charophyta |
| Class |
Equisetopsida
Supplied as "Magnoliopsida" |
| Order | Sapindales |
| Family | Rutaceae |
| Genus | Boronia |
| Species | Boronia nana |
| Name match metric | exactMatch |
| Infraspecific epithet | hyssopifolia |
| Scientific name authorship | Melville |
| Name parse type | SCIENTIFIC |
| Nomenclatural code | ICN |
Geospatial
| Country | Australia |
| State or Territory | Victoria |
| Locality | Roadside Canni Creek Racecourse Reserve. |
| Habitat | Woodland-heathy. In Eu. conspicua woodland. |
| Latitude |
-37.593889 Supplied as: "-37.5938888889" |
| Longitude |
148.128333 Supplied as: "148.1283333333" |
| Datum |
EPSG:4326 Supplied datum: "epsg:4326" |
| Verbatim coordinate system | degrees minutes seconds |
| Verbatim locality | Roadside Canni Creek Racecourse Reserve. |
| Field notes | Prostrate subshrub. |
| Coordinate precision | 0.0002777778 |
| Coordinate uncertainty (in metres) | 1000.0 |
| Terrestrial | true |
| Verbatim latitude | 37° 35' 38" S |
| Biome | TERRESTRIAL |
| Continent | Oceania |
| Marine | false |
| Country Code | AU |
| Verbatim longitude | 148° 07' 42" E |
| Verbatim SRS | epsg:4326 |
| Location ID | 92555f50-da10-402b-9037-73edad0b849d |
Additional properties
| material entity id | cff5099a-9768-4fad-92ec-112ba627adbd |
Data quality tests
| Test name | Result |
| CONTINENT_COORDINATE_MISMATCH | Warning |
| Coordinate rounded | Warning |
| Show/Hide 96 passed properties | |
| Show/Hide 5 missing properties | |
| Show/Hide 21 tests that have not been run | |
