Occurrence record: MEL 2574851A
Preserved specimen
of
Acacia murrayana
F.Muell. ex Benth.
| Murray's Wattle
recorded on 2011-11-21
Dataset
| Data partner | Australia's Virtual Herbarium |
| Data resource | National Herbarium of Victoria (MEL) AVH data |
| Institution code |
Royal Botanic Gardens Victoria
Supplied institution code "MEL" |
| Collection |
National Herbarium of Victoria
Supplied collection code "MEL" |
| Catalog number | MEL 2574851A |
| Occurrence ID | 13db4bbd-38d9-4fe3-a60c-f15450bd62aa |
| Record type |
Preserved specimen
Supplied basis "PreservedSpecimen" |
| Preparations | Sheet |
| Identified by | Wiecek, B.M. |
| Collector | Johnstone, R.L. | Errington, G. |
| Record number | 2964 |
| Reproductive condition | fruit |
| Associated Occurrence Status | Asserted duplicates |
| Associated occurrences |
The occurrence is associated with a representative record.
For more information see Inferred associated occurrence details |
| License | CC-BY 4.0 (Int) Supplied as https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/legalcode |
| Rights holder | Royal Botanic Gardens Board |
| Institution ID | https://scientific-collections.gbif.org/institution/70fbf720-63a3-4e3c-b844-ee96091880e0 |
| Establishment means | native |
| Type | PhysicalObject |
| Presence/Absence | PRESENT Supplied as present |
| Field notes | Woody shrub 4 m x 3 m. Fruits pale brown. |
| Collection | https://scientific-collections.gbif.org/collection/7777d910-553a-45ac-b0e5-635261c1e992 |
| Associated records | ASSOCIATED |
| Occurrence remarks | Locally occasional. Seeds collected from 7 plants. |
| Date identified | 2018-04-04 |
| Identification ID | 33f691d3-2083-4832-a18e-a5625e552ced |
Event
| Event ID | 3c03dd38-6a1f-4034-a51c-cf92010535f8 |
| Occurrence date |
2011-11-21
Supplied as year:2011 month:11 day:21 |
| End day of year | 325 |
| Date precision | DAY |
| Start day of year | 325 |
Taxonomy
| Higher classification | Eukarya | Plantae | Viridaeplantae | Streptophyta | Embryophyta | Tracheophyta | Spermatophytina | "Angiospermae" | Magnoliopsida | Fabales | Fabaceae | Acacia |
| Scientific name | Acacia murrayana |
| Identified to rank | species |
| Common name | Murray's Wattle |
| Kingdom | Plantae |
| Phylum | Charophyta |
| Class |
Equisetopsida
Supplied as "Magnoliopsida" |
| Order | Fabales |
| Family | Fabaceae |
| Genus | Acacia |
| Species | Acacia murrayana |
| Name match metric | exactMatch |
| Scientific name authorship | F.Muell. ex Benth. Supplied as Muell. ex Benth. |
| Name parse type | SCIENTIFIC |
| Nomenclatural code | ICN |
Geospatial
| Country | Australia |
| State or Territory | New South Wales |
| Locality | 6.8 km east of Mitchell Highway on road to Ledknapper Crossing. |
| Habitat | Flat to very gently undulating landform, open shrubland with Eucalyptus populnea subsp. bimbil, Acacia cambagei, A. aneura, A. murrayana, Ventilago viminalis, Thryptomene hexandra, Dodonaea viscosa. Deep reddish sandy soil. |
| Latitude |
-29.703056 Supplied as: "-29.7030556000" |
| Longitude |
145.008611 Supplied as: "145.0086111000" |
| Datum |
EPSG:4326 Supplied datum: "epsg:4283" |
| Verbatim coordinate system | degrees minutes seconds |
| Verbatim locality | 6.8 km east of Mitchell Highway on road to Ledknapper Crossing. |
| Min elevation | 115.0 |
| Max elevation | 115.0 |
| Field notes | Woody shrub 4 m x 3 m. Fruits pale brown. |
| Coordinate precision | 0.0002777778 |
| Coordinate uncertainty (in metres) | 4.0 |
| Terrestrial | true |
| Elevation | ± 10 m |
| Verbatim latitude | 29° 42' 11" S |
| Biome | TERRESTRIAL |
| Continent | Oceania |
| Marine | false |
| Country Code | AU |
| Verbatim longitude | 145° 0' 31" E |
| Verbatim SRS | epsg:4283 |
| Location ID | c2dfaf9a-ef44-4056-a817-57d385a2126d |
Additional properties
| material entity id | 13db4bbd-38d9-4fe3-a60c-f15450bd62aa |
Data quality tests
| Test name | Result |
| CONTINENT_COORDINATE_MISMATCH | Warning |
| Coordinate rounded | Warning |
| Show/Hide 101 passed properties | |
| Show/Hide 4 missing properties | |
| Show/Hide 17 tests that have not been run | |
Inferred associated occurrence details
This record is associated with the representative record. This mean another record has been detected to be similar to this record, and that the other record (the representative record) has the most detailed information for the occurrence. More information about the duplication detection methods and terminology in use is available here:
| Representative Record | |||
| Record UUID | 61c3fa89-56be-4f7d-9881-4ab4996e647a | ||
| Data Resource | NSW AVH feed | ||
| Raw Scientific Name | Acacia murrayana F.Muell. ex Benth. | ||
| Coordinates | -29.703083,145.008528 | ||
| Related records | |||
| Record UUID | 7fe81ab5-751e-4089-830a-90137debdd65 | ||
| Data Resource | National Herbarium of Victoria (MEL) AVH data | ||
| Raw Scientific Name | Acacia murrayana | ||
| Coordinates | -29.703056,145.008611 | ||
| Record UUID | 94d0b6c2-59fb-416b-a627-99daafcd1c4e | ||
| Data Resource | |||
| Raw Scientific Name | Acacia murrayana F.Muell. ex Benth. | ||
| Coordinates | -29.70308,145.00853 | ||
