Occurrence record: MEL 2577196A
Preserved specimen
of
Enneapogon purpurascens
(R.Br.) P.Beauv.
| Purple Bottlewasher
recorded on 2016-08-06
Dataset
| Data partner | Australia's Virtual Herbarium |
| Data resource | National Herbarium of Victoria (MEL) AVH data |
| Institution code |
Royal Botanic Gardens Victoria
Supplied institution code "MEL" |
| Collection |
National Herbarium of Victoria
Supplied collection code "MEL" |
| Catalog number | MEL 2577196A |
| Occurrence ID | 8d4f8ea0-4715-4790-a9d5-effe4c9311aa |
| Record type |
Preserved specimen
Supplied basis "PreservedSpecimen" |
| Preparations | Sheet |
| Collector | Bedggood, A. |
| Record number | 1476 |
| Reproductive condition | flowers | fruit |
| Associated Occurrence Status | Representative record |
| Associated occurrences |
This record has 1 inferred associated occurrences
For more information see Inferred associated occurrence details |
| License | CC-BY 4.0 (Int) Supplied as https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/legalcode |
| Rights holder | Royal Botanic Gardens Board |
| Institution ID | https://scientific-collections.gbif.org/institution/70fbf720-63a3-4e3c-b844-ee96091880e0 |
| Type | PhysicalObject |
| Presence/Absence | PRESENT Supplied as present |
| Field notes | Erect/perennial grass, 0.45 m tall x 0.3 m wide. Flowers white/purple. |
| Collection | https://scientific-collections.gbif.org/collection/7777d910-553a-45ac-b0e5-635261c1e992 |
| Associated records | REPRESENTATIVE |
| Occurrence remarks | 6 - 20 plants in the area. Population structure: 100% fruiting. |
| Identification ID | 9e277d5d-518b-4519-a9b6-9e42a9264d9c |
Event
| Event ID | 4fb45af0-00ca-4509-acb6-74d903d613fb |
| Occurrence date |
2016-08-06
Supplied as year:2016 month:8 day:6 |
| End day of year | 219 |
| Date precision | DAY |
| Start day of year | 219 |
Taxonomy
| Higher classification | Eukarya | Plantae | Viridaeplantae | Streptophyta | Embryophyta | Tracheophyta | Spermatophytina | "Angiospermae" | Magnoliopsida | Poales | Poaceae | Enneapogon |
| Scientific name | Enneapogon purpurascens |
| Identified to rank | species |
| Common name | Purple Bottlewasher |
| Kingdom | Plantae |
| Phylum | Charophyta |
| Class |
Equisetopsida
Supplied as "Magnoliopsida" |
| Order | Poales |
| Family | Poaceae |
| Genus | Enneapogon |
| Species | Enneapogon purpurascens |
| Name match metric | exactMatch |
| Scientific name authorship | (R.Br.) P.Beauv. |
| Name parse type | SCIENTIFIC |
| Nomenclatural code | ICN |
Geospatial
| Country | Australia |
| State or Territory | Western Australia |
| Locality | 12 km S of Lamanbundah. |
| Habitat | Rangeland. Dry watercourse. Red/brown sandy clay. Grassland with Peas, Triodia, Eulalia aurea, Aristida inaequiglumis, Evolvulus. |
| Latitude |
-21.46875 Supplied as: "-21.4687500000" |
| Longitude |
127.927028 Supplied as: "127.9270277778" |
| Datum |
EPSG:4326 Supplied datum: "epsg:4283" |
| Verbatim coordinate system | degrees minutes seconds |
| Verbatim locality | 12 km S of Lamanbundah. |
| Field notes | Erect/perennial grass, 0.45 m tall x 0.3 m wide. Flowers white/purple. |
| Coordinate precision | 0.0002777778 |
| Coordinate uncertainty (in metres) | 1000.0 |
| Terrestrial | true |
| Verbatim latitude | 21° 28' 7.5" S |
| Biome | TERRESTRIAL |
| Continent | Oceania |
| Marine | false |
| Country Code | AU |
| Verbatim longitude | 127° 55' 37.3" E |
| Verbatim SRS | epsg:4283 |
| Location ID | ce38b31b-58f3-4eb2-b52f-14f7aee62a04 |
Additional properties
| material entity id | 8d4f8ea0-4715-4790-a9d5-effe4c9311aa |
Data quality tests
| Test name | Result |
| CONTINENT_COORDINATE_MISMATCH | Warning |
| Coordinate rounded | Warning |
| Show/Hide 94 passed properties | |
| Show/Hide 5 missing properties | |
| Show/Hide 23 tests that have not been run | |
Inferred associated occurrence details
This record has been identified as the representative occurrence in a group of associated occurrences. This mean other records have been detected that seem to relate to this record and this particular record has the most detailed information on the occurrence. More information about the duplication detection methods and terminology in use is available here:
| Representative Record | |||
| Record UUID | 86b17c77-d50e-4ccc-9427-ab9b53dda142 | ||
| Data Resource | National Herbarium of Victoria (MEL) AVH data | ||
| Raw Scientific Name | Enneapogon purpurascens | ||
| Coordinates | -21.46875,127.927028 | ||
| Related records | |||
| Record UUID | baf6d6bd-c5e4-4e5d-8c0c-7a67eab1f3d4 | ||
| Data Resource | Western Australian Herbarium (PERTH) AVH data | ||
| Raw Scientific Name | Enneapogon purpurascens (R.Br.) P.Beauv. | ||
| Coordinates | -21.46875,127.927028 | ||
