Occurrence record: MEL 2524386A
Preserved specimen
of
Einadia nutans subsp. nutans
| Nodding Saltbush
recorded on 2009-09-01
Dataset
| Data partner | Australia's Virtual Herbarium |
| Data resource | National Herbarium of Victoria (MEL) AVH data |
| Institution code |
Royal Botanic Gardens Victoria
Supplied institution code "MEL" |
| Collection |
National Herbarium of Victoria
Supplied collection code "MEL" |
| Catalog number | MEL 2524386A |
| Occurrence ID | d91731d4-144a-4c30-94c5-9d21f4341968 |
| Record type |
Preserved specimen
Supplied basis "PreservedSpecimen" |
| Preparations | Sheet |
| Collector | Latz, P.K. |
| Record number | 24727 |
| Associated Occurrence Status | Representative record |
| Associated occurrences |
This record has 1 inferred associated occurrences
For more information see Inferred associated occurrence details |
| License | CC-BY 4.0 (Int) Supplied as https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/legalcode |
| Rights holder | Royal Botanic Gardens Board |
| Institution ID | https://scientific-collections.gbif.org/institution/70fbf720-63a3-4e3c-b844-ee96091880e0 |
| Type | PhysicalObject |
| Presence/Absence | PRESENT Supplied as present |
| Field notes | Rounded perennial to 20cm with inflated red fruit. |
| recorded by ID | http://www.wikidata.org/entity/Q21518413 |
| Collection | https://scientific-collections.gbif.org/collection/7777d910-553a-45ac-b0e5-635261c1e992 |
| Associated records | REPRESENTATIVE |
| Occurrence remarks | Rare. |
| Identification ID | 51ad791b-00c3-4f29-b7b7-6ba862af1738 |
Event
| Event ID | ef4a4426-bb77-4d09-9891-bffaaf6f441b |
| Occurrence date |
2009-09-01
Supplied as year:2009 month:9 day:1 |
| End day of year | 244 |
| Date precision | DAY |
| Start day of year | 244 |
Taxonomy
| Higher classification | Plantae | Viridaeplantae | Streptophyta | Embryophyta | Tracheophyta | Spermatophytina | "Angiospermae" | Magnoliopsida | Caryophyllales | Chenopodiaceae | Einadia | nutans |
| Scientific name | Einadia nutans subsp. nutans |
| Identified to rank | subspecies |
| Common name | Nodding Saltbush |
| Kingdom | Plantae |
| Phylum | Charophyta |
| Class |
Equisetopsida
Supplied as "Magnoliopsida" |
| Order | Caryophyllales |
| Family | Chenopodiaceae |
| Genus | Einadia |
| Species | Einadia nutans |
| Name match metric | exactMatch |
| Infraspecific epithet | nutans |
| Subspecies | Einadia nutans subsp. nutans |
| Name parse type | SCIENTIFIC |
| Nomenclatural code | ICN |
Geospatial
| Country | Australia |
| State or Territory | South Australia |
| Locality | 2km NW of Angatja O/S c. 90 km West of Amata. |
| Habitat | At base of rock slab valley in granitic hill with Cheilanthes sp. and Hydrocotyle. |
| Latitude |
-26.058056 Supplied as: "-26.0580555556" |
| Longitude |
130.291389 Supplied as: "130.2913888889" |
| Datum |
EPSG:4326 Supplied datum: "epsg:4326" |
| Verbatim coordinate system | degrees minutes seconds |
| Verbatim locality | 2km NW of Angatja O/S c. 90 km West of Amata. |
| Field notes | Rounded perennial to 20cm with inflated red fruit. |
| Coordinate precision | 0.0002777778 |
| Coordinate uncertainty (in metres) | 1000.0 |
| Terrestrial | true |
| Verbatim latitude | 26° 03' 29" S |
| Biome | TERRESTRIAL |
| Continent | Oceania |
| Marine | false |
| Country Code | AU |
| Verbatim longitude | 130° 17' 29" E |
| Verbatim SRS | epsg:4326 |
| Location ID | 18c9d81a-9d1f-485b-9b8f-a811161d52de |
Additional properties
| material entity id | d91731d4-144a-4c30-94c5-9d21f4341968 |
Data quality tests
| Test name | Result |
| CONTINENT_COORDINATE_MISMATCH | Warning |
| Coordinate rounded | Warning |
| First of the month | Warning |
| Show/Hide 93 passed properties | |
| Show/Hide 5 missing properties | |
| Show/Hide 23 tests that have not been run | |
Inferred associated occurrence details
This record has been identified as the representative occurrence in a group of associated occurrences. This mean other records have been detected that seem to relate to this record and this particular record has the most detailed information on the occurrence. More information about the duplication detection methods and terminology in use is available here:
| Representative Record | |||
| Record UUID | 895fe1e1-9e82-491d-b48b-2b04ed2f872f | ||
| Data Resource | National Herbarium of Victoria (MEL) AVH data | ||
| Raw Scientific Name | Einadia nutans subsp. nutans | ||
| Coordinates | -26.058056,130.291389 | ||
| Related records | |||
| Record UUID | 32a0a706-c6bf-46fb-9b30-ba61bbe21bb4 | ||
| Data Resource | Northern Territory Herbarium (DNA) AVH data | ||
| Raw Scientific Name | Einadia nutans (R.Br.) A.J.Scott subsp. nutans | ||
| Coordinates | -26.0581,130.2914 | ||
