Occurrence record: MEL 2380542A
Preserved specimen
of
Triumfetta parviflora
Benth.
| Triumfetta
recorded on 2011-05-13
Dataset
| Data partner | Australia's Virtual Herbarium |
| Data resource | National Herbarium of Victoria (MEL) AVH data |
| Institution code |
Royal Botanic Gardens Victoria
Supplied institution code "MEL" |
| Collection |
National Herbarium of Victoria
Supplied collection code "MEL" |
| Catalog number | MEL 2380542A |
| Occurrence ID | 7a72e4cc-676d-4197-a294-56c16c880c9b |
| Record type |
Preserved specimen
Supplied basis "PreservedSpecimen" |
| Preparations | Sheet |
| Collector | Lewis, D.L. |
| Record number | 1835 |
| Reproductive condition | flowers | fruit |
| Associated Occurrence Status | Representative record |
| Associated occurrences |
This record has 1 inferred associated occurrences
For more information see Inferred associated occurrence details |
| License | CC-BY 4.0 (Int) Supplied as https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/legalcode |
| Rights holder | Royal Botanic Gardens Board |
| Institution ID | https://scientific-collections.gbif.org/institution/70fbf720-63a3-4e3c-b844-ee96091880e0 |
| Type | PhysicalObject |
| Presence/Absence | PRESENT Supplied as present |
| Field notes | Semi woody herb to 0.7 m, small fruit covered in soft bristles. |
| Collection | https://scientific-collections.gbif.org/collection/7777d910-553a-45ac-b0e5-635261c1e992 |
| Associated records | REPRESENTATIVE |
| Occurrence remarks | Site 27, Plot # 10633. |
| Identification ID | ca455dde-c565-4dcd-bc61-232f8971791f |
Event
| Event ID | 26764bea-bce9-4428-a844-3bf6fe8744b9 |
| Occurrence date |
2011-05-13
Supplied as year:2011 month:5 day:13 |
| End day of year | 133 |
| Date precision | DAY |
| Start day of year | 133 |
Taxonomy
| Higher classification | Eukarya | Plantae | Viridaeplantae | Streptophyta | Embryophyta | Tracheophyta | Spermatophytina | "Angiospermae" | Magnoliopsida | Malvales | Malvaceae | Triumfetta |
| Scientific name | Triumfetta parviflora |
| Identified to rank | species |
| Common name | Triumfetta |
| Kingdom | Plantae |
| Phylum | Charophyta |
| Class |
Equisetopsida
Supplied as "Magnoliopsida" |
| Order | Malvales |
| Family | Malvaceae |
| Genus | Triumfetta |
| Species | Triumfetta parviflora |
| Name match metric | exactMatch |
| Scientific name authorship | Benth. |
| Name parse type | SCIENTIFIC |
| Nomenclatural code | ICN |
Geospatial
| Country | Australia |
| State or Territory | Northern Territory |
| Locality | Spirit Hills Conservation Reserve approximately 100 km N of Keep River Ranger. |
| Habitat | Eucalyptus miniata and Livistona lorophylla over Grevillea prasina, G. refracta, Acacia setulosa and Triodia bitextura. |
| Latitude |
-15.2125 Supplied as: "-15.2125000000" |
| Longitude |
129.650278 Supplied as: "129.6502777778" |
| Datum |
EPSG:4326 Supplied datum: "epsg:4326" |
| Verbatim coordinate system | degrees minutes seconds |
| Verbatim locality | Spirit Hills Conservation Reserve approximately 100 km N of Keep River Ranger. |
| Field notes | Semi woody herb to 0.7 m, small fruit covered in soft bristles. |
| Coordinate precision | 0.0002777778 |
| Coordinate uncertainty (in metres) | 1000.0 |
| Terrestrial | true |
| Verbatim latitude | 15° 12' 45" S |
| Biome | TERRESTRIAL |
| Continent | Oceania |
| Marine | false |
| Country Code | AU |
| Verbatim longitude | 129° 39' 1" E |
| Verbatim SRS | epsg:4326 |
| Location ID | 47b7508d-c0f2-45c4-aae3-bcde226c658e |
Additional properties
| material entity id | 7a72e4cc-676d-4197-a294-56c16c880c9b |
Data quality tests
| Test name | Result |
| CONTINENT_COORDINATE_MISMATCH | Warning |
| Coordinate rounded | Warning |
| Show/Hide 95 passed properties | |
| Show/Hide 4 missing properties | |
| Show/Hide 23 tests that have not been run | |
Inferred associated occurrence details
This record has been identified as the representative occurrence in a group of associated occurrences. This mean other records have been detected that seem to relate to this record and this particular record has the most detailed information on the occurrence. More information about the duplication detection methods and terminology in use is available here:
| Representative Record | |||
| Record UUID | 8be8a659-811a-4968-adfc-a6eada1b1c48 | ||
| Data Resource | National Herbarium of Victoria (MEL) AVH data | ||
| Raw Scientific Name | Triumfetta parviflora | ||
| Coordinates | -15.2125,129.650278 | ||
| Related records | |||
| Record UUID | 9c67af7d-926c-48a6-a958-e6f1c70874d2 | ||
| Data Resource | Northern Territory Herbarium (DNA) AVH data | ||
| Raw Scientific Name | Triumfetta parviflora Benth. | ||
| Coordinates | -15.21277,129.65036 | ||
