Occurrence record: MEL 2549673A
Dataset
| Data partner | Australia's Virtual Herbarium |
| Data resource | National Herbarium of Victoria (MEL) AVH data |
| Institution code |
Royal Botanic Gardens Victoria
Supplied institution code "MEL" |
| Collection |
National Herbarium of Victoria
Supplied collection code "MEL" |
| Catalog number | MEL 2549673A |
| Occurrence ID | eae21e78-e9ff-43e0-b1c6-e7e75cbd697c |
| Record type |
Preserved specimen
Supplied basis "PreservedSpecimen" |
| Preparations | Sheet |
| Identified by | Murfet, D.E. |
| Collector | Murfet, D.E. | Brewer, K.H. |
| Record number | 10510 |
| Reproductive condition | flowers | fruit |
| License | CC-BY 4.0 (Int) Supplied as https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/legalcode |
| Rights holder | Royal Botanic Gardens Board |
| Institution ID | https://scientific-collections.gbif.org/institution/70fbf720-63a3-4e3c-b844-ee96091880e0 |
| Type | PhysicalObject |
| Presence/Absence | PRESENT Supplied as present |
| Field notes | Climbing sprawling herb to 2 metres across. Faded green stems and leaves. Flowers pink with dark red tip. Fruits greenish yellow. |
| Collection | https://scientific-collections.gbif.org/collection/7777d910-553a-45ac-b0e5-635261c1e992 |
| Occurrence remarks | Few. Naturalised. |
| Date identified | 2023-10-04 |
| Identification ID | 1b604550-050b-4bdc-b0d9-c74aefd93795 |
Event
| Event ID | 0dde25bd-df5d-42a8-9a94-7e13dde60d82 |
| Occurrence date |
2023-08-22
Supplied as year:2023 month:8 day:22 |
| End day of year | 234 |
| Date precision | DAY |
| Start day of year | 234 |
Taxonomy
| Higher classification | Eukarya | Plantae | Viridaeplantae | Streptophyta | Embryophyta | Tracheophyta | Spermatophytina | "Angiospermae" | Magnoliopsida | Ranunculales | Papaveraceae | Fumaria |
| Scientific name | Fumaria densiflora |
| Identified to rank | species |
| Common name | Fumitory |
| Kingdom | Plantae |
| Phylum | Charophyta |
| Class |
Equisetopsida
Supplied as "Magnoliopsida" |
| Order | Ranunculales |
| Family | Papaveraceae |
| Genus | Fumaria |
| Species | Fumaria densiflora |
| Name match metric | exactMatch |
| Scientific name authorship | DC. |
| Name parse type | SCIENTIFIC |
| Nomenclatural code | ICN |
Geospatial
| Country | Australia |
| State or Territory | South Australia |
| Locality | Creek, 400 metres Northeast of old tanks, Victory Well, Everard Ranges. |
| Habitat | Brown loam creek bank. Growing near Brassica tournefortii, Sonchus oleraceus, Cenchrus ciliaris and Sisymbrium erysimoides. |
| Latitude |
-27.0495 Supplied as: "-27.0495000000" |
| Longitude |
132.510972 Supplied as: "132.5109722000" |
| Datum |
EPSG:4326 Supplied datum: "epsg:4326" |
| Verbatim coordinate system | degrees minutes seconds |
| Verbatim locality | Creek, 400 metres Northeast of old tanks, Victory Well, Everard Ranges. |
| Field notes | Climbing sprawling herb to 2 metres across. Faded green stems and leaves. Flowers pink with dark red tip. Fruits greenish yellow. |
| Coordinate precision | 0.0000277778 |
| Coordinate uncertainty (in metres) | 50.0 |
| Georeference protocol | GPS |
| Terrestrial | true |
| Verbatim latitude | 27° 2' 58.2" S |
| Biome | TERRESTRIAL |
| Continent | Oceania |
| Marine | false |
| Country Code | AU |
| Verbatim longitude | 132° 30' 39.5" E |
| Verbatim SRS | epsg:4326 |
| Location ID | 36ed18b0-ccbd-430f-bee1-22980eeabd91 |
Additional properties
| material entity id | eae21e78-e9ff-43e0-b1c6-e7e75cbd697c |
Data quality tests
| Test name | Result |
| CONTINENT_COORDINATE_MISMATCH | Warning |
| Coordinate rounded | Warning |
| Show/Hide 97 passed properties | |
| Show/Hide 4 missing properties | |
| Show/Hide 21 tests that have not been run | |
