Occurrence record: MEL 2017309A
Preserved specimen
of
Myosotis discolor
Pers.
| Changing Forget-me-not
recorded on 1992-12-15
Dataset
| Data partner | Australia's Virtual Herbarium |
| Data resource | National Herbarium of Victoria (MEL) AVH data |
| Institution code |
Royal Botanic Gardens Victoria
Supplied institution code "MEL" |
| Collection |
National Herbarium of Victoria
Supplied collection code "MEL" |
| Catalog number | MEL 2017309A |
| Occurrence ID | b86a021c-6373-11e1-bc2b-000c2907ead9 |
| Record type |
Preserved specimen
Supplied basis "PreservedSpecimen" |
| Preparations | Sheet |
| Collector | Albrecht, D.E. |
| Record number | 5191 |
| Reproductive condition | flowers |
| Associated Occurrence Status | Asserted duplicates |
| Associated occurrences |
The occurrence is associated with a representative record.
For more information see Inferred associated occurrence details |
| License | CC-BY 4.0 (Int) Supplied as https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/legalcode |
| Rights holder | Royal Botanic Gardens Board |
| Institution ID | https://scientific-collections.gbif.org/institution/70fbf720-63a3-4e3c-b844-ee96091880e0 |
| Degree of establishment | cultivated |
| Establishment means | introduced |
| Type | PhysicalObject |
| Presence/Absence | PRESENT Supplied as present |
| Field notes | Erect annual to c. 13 cm high. Corolla lobes light blue. |
| recorded by ID | http://www.wikidata.org/entity/Q8354093 |
| Collection | https://scientific-collections.gbif.org/collection/7777d910-553a-45ac-b0e5-635261c1e992 |
| Associated records | ASSOCIATED |
| Occurrence remarks | Uncommon. |
| Identification ID | c8dbb9bd-1abc-11e3-90a2-6c626d51f2da |
Event
| Event ID | 0ab87f15-1abc-11e3-90a2-6c626d51f2da |
| Occurrence date |
1992-12-15
Supplied as year:1992 month:12 day:15 |
| End day of year | 350 |
| Date precision | DAY |
| Start day of year | 350 |
Taxonomy
| Higher classification | Eukarya | Plantae | Viridaeplantae | Streptophyta | Embryophyta | Tracheophyta | Spermatophytina | "Angiospermae" | Magnoliopsida | Boraginales | Boraginaceae | Myosotis |
| Scientific name | Myosotis discolor |
| Identified to rank | species |
| Common name | Changing Forget-me-not |
| Kingdom | Plantae |
| Phylum | Charophyta |
| Class |
Equisetopsida
Supplied as "Magnoliopsida" |
| Order | Boraginales |
| Family | Boraginaceae |
| Genus | Myosotis |
| Species | Myosotis discolor |
| Name match metric | exactMatch |
| Scientific name authorship | Pers. |
| Name parse type | SCIENTIFIC |
| Nomenclatural code | ICN |
Geospatial
| Country | Australia |
| State or Territory | Victoria |
| Locality | Surveyors Creek Camp. |
| Habitat | Growing in grassland dominated by introduced species. Formerly Snow Gum woodland on slope above creek. Ass. spp. include Holcus lanatus, Trifolium dubium, T. repens, Acaena novae-zelandiae, Plantago euryphylla. |
| Latitude |
-37.425 Supplied as: "-37.4250000000" |
| Longitude |
146.8125 Supplied as: "146.8125000000" |
| Datum |
EPSG:4326 Supplied datum: "epsg:4326" |
| Verbatim coordinate system | degrees minutes seconds |
| Verbatim locality | Surveyors Creek Camp. |
| Min elevation | 1400.0 |
| Max elevation | 1400.0 |
| Field notes | Erect annual to c. 13 cm high. Corolla lobes light blue. |
| Coordinate precision | 0.0002777778 |
| Coordinate uncertainty (in metres) | 1000.0 |
| Georeference protocol | GPS |
| Terrestrial | true |
| Verbatim latitude | 37° 25' 30" S |
| Biome | TERRESTRIAL |
| Continent | Oceania |
| Marine | false |
| Country Code | AU |
| Verbatim longitude | 146° 48' 45" E |
| Verbatim SRS | epsg:4326 |
| Location ID | 89451313-1abc-11e3-90a2-6c626d51f2da |
Additional properties
| material entity id | b86a021c-6373-11e1-bc2b-000c2907ead9 |
Data quality tests
| Test name | Result |
| CONTINENT_COORDINATE_MISMATCH | Warning |
| Show/Hide 101 passed properties | |
| Show/Hide 3 missing properties | |
| Show/Hide 19 tests that have not been run | |
Inferred associated occurrence details
This record is associated with the representative record. This mean another record has been detected to be similar to this record, and that the other record (the representative record) has the most detailed information for the occurrence. More information about the duplication detection methods and terminology in use is available here:
| Representative Record | |||
| Record UUID | 7c6ff422-5630-42c3-90bf-f2736da2f35e | ||
| Data Resource | |||
| Raw Scientific Name | Myosotis discolor | ||
| Coordinates | -37.425,146.8125 | ||
| Related records | |||
| Record UUID | 9319486b-058a-4cfd-8af1-d28539040e77 | ||
| Data Resource | National Herbarium of Victoria (MEL) AVH data | ||
| Raw Scientific Name | Myosotis discolor | ||
| Coordinates | -37.425,146.8125 | ||
