Occurrence record: MEL 2510238A
Dataset
| Data partner | Australia's Virtual Herbarium |
| Data resource | National Herbarium of Victoria (MEL) AVH data |
| Institution code |
Royal Botanic Gardens Victoria
Supplied institution code "MEL" |
| Collection |
National Herbarium of Victoria
Supplied collection code "MEL" |
| Catalog number | MEL 2510238A |
| Occurrence ID | 186a2d42-6581-42c4-b3db-31b932ad0a31 |
| Record type |
Preserved specimen
Supplied basis "PreservedSpecimen" |
| Preparations | Sheet |
| Collector | Murfet, D.E. | Duval, D.J. | Guerin, J.R. |
| Record number | 9745 |
| Identification qualifier | ?subsp. micranthus |
| License | CC-BY 4.0 (Int) Supplied as https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/legalcode |
| Rights holder | Royal Botanic Gardens Board |
| Institution ID | https://scientific-collections.gbif.org/institution/70fbf720-63a3-4e3c-b844-ee96091880e0 |
| Establishment means | native |
| Type | PhysicalObject |
| Presence/Absence | PRESENT Supplied as present |
| Field notes | Light green leaves, creeping then erect to 20 cm high. Heads dark read fine open panicle. |
| Collection | https://scientific-collections.gbif.org/collection/7777d910-553a-45ac-b0e5-635261c1e992 |
| Occurrence remarks | Several. |
| State conservation | Rare |
| Identification ID | 91a18030-36c5-4036-bed1-9e866eddf01d |
Event
| Event ID | e4385236-2137-49f8-9b2d-cc81eb529826 |
| Occurrence date |
2020-12-12
Supplied as year:2020 month:12 day:12 |
| End day of year | 347 |
| Date precision | DAY |
| Start day of year | 347 |
Taxonomy
| Higher classification | Plantae | Viridaeplantae | Streptophyta | Embryophyta | Tracheophyta | Spermatophytina | "Angiospermae" | Magnoliopsida | Saxifragales | Haloragaceae | Gonocarpus | micranthus |
| Scientific name | Gonocarpus micranthus subsp. micranthus |
| Identified to rank | subspecies |
| Common name | Creeping Raspwort |
| Kingdom | Plantae |
| Phylum | Charophyta |
| Class |
Equisetopsida
Supplied as "Magnoliopsida" |
| Order | Saxifragales |
| Family | Haloragaceae |
| Genus | Gonocarpus |
| Species | Gonocarpus micranthus |
| Name match metric | exactMatch |
| Infraspecific epithet | micranthus |
| Subspecies | Gonocarpus micranthus subsp. micranthus |
| Name parse type | SCIENTIFIC |
| Nomenclatural code | ICN |
Geospatial
| Country | Australia |
| State or Territory | South Australia |
| Locality | Burgess Lagoon. KI region. |
| Habitat | Damp black soils. Growing near Leptospermum continentale, Gahnia sieberiana and Hakea rugosa. Area burnt last summer. |
| Latitude |
-35.798611 Supplied as: "-35.7986111000" |
| Longitude |
136.965833 Supplied as: "136.9658333000" |
| Datum |
EPSG:4326 Supplied datum: "epsg:4326" |
| Verbatim coordinate system | degrees minutes seconds |
| Verbatim locality | Burgess Lagoon. KI region. |
| Field notes | Light green leaves, creeping then erect to 20 cm high. Heads dark read fine open panicle. |
| Coordinate precision | 0.0002777778 |
| Coordinate uncertainty (in metres) | 10.0 |
| Georeference protocol | GPS |
| Terrestrial | true |
| Verbatim latitude | 35° 47' 55" S |
| Biome | TERRESTRIAL |
| Continent | Oceania |
| Marine | false |
| Country Code | AU |
| Verbatim longitude | 136° 57' 57" E |
| Verbatim SRS | epsg:4326 |
| Location ID | 79ba65b4-53f7-46c2-8cbc-841f9e7fcc4c |
Additional properties
| duplicates distributed to | AD |
| material entity id | 186a2d42-6581-42c4-b3db-31b932ad0a31 |
Data quality tests
| Test name | Result |
| CONTINENT_COORDINATE_MISMATCH | Warning |
| Coordinate rounded | Warning |
| Show/Hide 96 passed properties | |
| Show/Hide 3 missing properties | |
| Show/Hide 23 tests that have not been run | |
