Occurrence record: MEL 2533059A
Dataset
| Data partner | Australia's Virtual Herbarium |
| Data resource | National Herbarium of Victoria (MEL) AVH data |
| Institution code |
Royal Botanic Gardens Victoria
Supplied institution code "MEL" |
| Collection |
National Herbarium of Victoria
Supplied collection code "MEL" |
| Catalog number | MEL 2533059A |
| Occurrence ID | 88bb9405-2155-4139-9c04-098a0f45b7ae |
| Record type |
Preserved specimen
Supplied basis "PreservedSpecimen" |
| Preparations | Sheet |
| Identified by | Murfet, D.E. |
| Collector | Murfet, D.E. |
| Record number | 10687 |
| License | CC-BY 4.0 (Int) Supplied as https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/legalcode |
| Rights holder | Royal Botanic Gardens Board |
| Institution ID | https://scientific-collections.gbif.org/institution/70fbf720-63a3-4e3c-b844-ee96091880e0 |
| Establishment means | native |
| Type | PhysicalObject |
| Presence/Absence | PRESENT Supplied as present |
| Collection | https://scientific-collections.gbif.org/collection/7777d910-553a-45ac-b0e5-635261c1e992 |
| Occurrence remarks | Abundant. |
| Date identified | 2024-02-14 |
| Identification ID | 9286353d-bbbd-4104-8d1b-653b00b74c9a |
Event
| Event ID | b4468901-c950-45bd-be52-10b21ce83e18 |
| Occurrence date |
2024-02-07
Supplied as year:2024 month:2 day:7 |
| End day of year | 38 |
| Date precision | DAY |
| Start day of year | 38 |
Taxonomy
| Higher classification | Eukarya | Plantae | Viridaeplantae | Streptophyta | Embryophyta | Tracheophyta | Spermatophytina | "Angiospermae" | Magnoliopsida | Caryophyllales | Amaranthaceae | Atriplex |
| Scientific name | Atriplex pumilio |
| Identified to rank | species |
| Common name | Mat Saltbush |
| Kingdom | Plantae |
| Phylum | Charophyta |
| Class |
Equisetopsida
Supplied as "Magnoliopsida" |
| Order | Caryophyllales |
| Family |
Chenopodiaceae
Supplied as "Amaranthaceae" |
| Genus | Atriplex |
| Species | Atriplex pumilio |
| Name match metric | exactMatch |
| Scientific name authorship | R.Br. |
| Name parse type | SCIENTIFIC |
| Nomenclatural code | ICN |
Geospatial
| Country | Australia |
| State or Territory | South Australia |
| Locality | Angus Road near Ngarkat Highway, Pinnaroo. |
| Habitat | Pale calcareous soil. Edge of Mallee woodland with Enchylaena tomentosa, Maireana brevifolia and Ehrharta calycina understorey. |
| Latitude |
-35.36275 Supplied as: "-35.3627500000" |
| Longitude |
140.843722 Supplied as: "140.8437222000" |
| Datum |
EPSG:4326 Supplied datum: "epsg:4326" |
| Verbatim coordinate system | degrees minutes seconds |
| Verbatim locality | Angus Road near Ngarkat Highway, Pinnaroo. |
| Coordinate precision | 0.0000277778 |
| Coordinate uncertainty (in metres) | 10.0 |
| Georeference protocol | GPS |
| Terrestrial | true |
| Verbatim latitude | 35° 21' 45.9" S |
| Biome | TERRESTRIAL |
| Continent | Oceania |
| Marine | false |
| Country Code | AU |
| Verbatim longitude | 140° 50' 37.4" E |
| Verbatim SRS | epsg:4326 |
| Location ID | b325b1ab-cf13-4395-b57d-311903f4962e |
Additional properties
| duplicates distributed to | AD |
| material entity id | 88bb9405-2155-4139-9c04-098a0f45b7ae |
Data quality tests
| Test name | Result |
| CONTINENT_COORDINATE_MISMATCH | Warning |
| Coordinate rounded | Warning |
| Show/Hide 98 passed properties | |
| Show/Hide 3 missing properties | |
| Show/Hide 21 tests that have not been run | |
