Occurrence record: MQU-73001149
Occurrence
of
Blechnum nudum
(Labill.) Mett. ex Luerss.
| Fishbone Water-fern
recorded on 1977-04-23
Dataset
| Data resource | Downing Herbarium AVH data |
| Institution code |
Macquarie University
Supplied institution code "MQU" |
| Collection |
Downing Herbarium
Supplied collection code "MQU-DH" |
| Catalog number | MQU-73001149 |
| Occurrence ID | MQU-73001149 |
| Record type | Occurrence |
| Identified by | Tindale, M. |
| Collector | Coveny, R. | Hind, P. |
| Record number | 9265 |
| Associated Occurrence Status | Asserted duplicates |
| Associated occurrences |
The occurrence is associated with a representative record.
For more information see Inferred associated occurrence details |
| License | CC-BY 4.0 (Int) Supplied as CC BY 4.0 |
| Presence/Absence | PRESENT |
| Field notes | tufted terrestrial fern 30-40cm |
| Associated records | ASSOCIATED |
Event
| Occurrence date |
1977-04-23
Supplied date "23/04/1977" |
| End day of year | 113 |
| Date precision | DAY |
| Start day of year | 113 |
Taxonomy
| Scientific name | Blechnum nudum |
| Identified to rank | species |
| Common name | Fishbone Water-fern |
| Kingdom | Plantae |
| Phylum | Charophyta |
| Class | Equisetopsida |
| Order | Polypodiales |
| Family | Blechnaceae |
| Genus | Blechnum |
| Species | Blechnum nudum |
| Name match metric | exactMatch |
| Scientific name authorship | (Labill.) Mett. ex Luerss. |
| Name parse type | SCIENTIFIC |
Geospatial
| Country | Australia |
| State or Territory | New South Wales |
| Locality | Junction Falls, LAWSON |
| Habitat | common on creel bank with Blechnum minus, Todea barbara, Tristania neriifolia |
| Latitude |
-33.733333 Supplied as: "-33.73333333" |
| Longitude |
150.433333 Supplied as: "150.4333333" |
| Datum | EPSG:4326 |
| Min elevation | 630 |
| Max elevation | 630 |
| Field notes | tufted terrestrial fern 30-40cm |
| Coordinate precision | 0.01667 |
| Terrestrial | true |
| Elevation | 630 m |
| Biome | TERRESTRIAL |
| Marine | false |
| Country Code | AU |
Data quality tests
| Test name | Result |
| Basis of record badly formed | Warning |
| Coordinate rounded | Warning |
| Coordinate uncertainty meters invalid | Warning |
| Geodetic datum assumed WGS84 | Warning |
| Modified date invalid | Warning |
| Show/Hide 94 passed properties | |
| Show/Hide 6 missing properties | |
| Show/Hide 19 tests that have not been run | |
Inferred associated occurrence details
This record is associated with the representative record. This mean another record has been detected to be similar to this record, and that the other record (the representative record) has the most detailed information for the occurrence. More information about the duplication detection methods and terminology in use is available here:
| Representative Record | |||
| Record UUID | 28c09b2c-9faf-4bb0-9198-6915ea6b2916 | ||
| Data Resource | |||
| Raw Scientific Name | Blechnum nudum (Labill.) Mett. ex Luerss. | ||
| Coordinates | -33.733333,150.433333 | ||
| Related records | |||
| Record UUID | 736b3d5d-94f1-43b7-8a04-ca498fc88cb1 | ||
| Data Resource | BRI AVH Data and Images | ||
| Raw Scientific Name | Blechnum nudum | ||
| Coordinates | -33.740098,150.442834 | ||
| Record UUID | 971ccd16-2713-4fcc-945c-b9aabef504af | ||
| Data Resource | Downing Herbarium AVH data | ||
| Raw Scientific Name | Blechnum nudum | ||
| Coordinates | -33.733333,150.433333 | ||
| Record UUID | 3c9c0089-c2e0-4ea5-8631-b580024cedba | ||
| Data Resource | NSW AVH feed | ||
| Raw Scientific Name | Blechnum nudum (Labill.) Mett. ex Luerss. | ||
| Coordinates | -33.733333,150.433333 | ||
| Record UUID | 434aa3e6-10c9-4a97-ac5d-a1eb8203ef65 | ||
| Data Resource | NSW AVH feed | ||
| Raw Scientific Name | Blechnum nudum (Labill.) Mett. ex Luerss. | ||
| Coordinates | -33.733333,150.433333 | ||
