Occurrence record: MEL 2510654A
Dataset
| Data partner | Australia's Virtual Herbarium |
| Data resource | National Herbarium of Victoria (MEL) AVH data |
| Institution code |
Royal Botanic Gardens Victoria
Supplied institution code "MEL" |
| Collection |
National Herbarium of Victoria
Supplied collection code "MEL" |
| Catalog number | MEL 2510654A |
| Occurrence ID | d9959d50-dca5-442a-8472-a491c580ced3 |
| Record type |
Preserved specimen
Supplied basis "PreservedSpecimen" |
| Preparations | Sheet |
| Identified by | Murfet, D.E. |
| Collector | Murfet, D.E. |
| Record number | 9864 |
| License | CC-BY 4.0 (Int) Supplied as https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/legalcode |
| Rights holder | Royal Botanic Gardens Board |
| Institution ID | https://scientific-collections.gbif.org/institution/70fbf720-63a3-4e3c-b844-ee96091880e0 |
| Establishment means | native |
| Type | PhysicalObject |
| Presence/Absence | PRESENT Supplied as present |
| Field notes | Pale green low rounded shrub to 30 cm high x 60 cm wide. Young fruits dark red. |
| Collection | https://scientific-collections.gbif.org/collection/7777d910-553a-45ac-b0e5-635261c1e992 |
| Occurrence remarks | One seen. |
| State conservation | Rare |
| Date identified | 2021-06-23 |
| Identification ID | 57269202-e0b9-48be-aab0-f898f1090c87 |
Event
| Event ID | 353c74b1-2322-4121-af91-47b6dbc91718 |
| Occurrence date |
2021-06-02
Supplied as year:2021 month:6 day:2 |
| End day of year | 153 |
| Date precision | DAY |
| Start day of year | 153 |
Taxonomy
| Higher classification | Eukarya | Plantae | Viridaeplantae | Streptophyta | Embryophyta | Tracheophyta | Spermatophytina | "Angiospermae" | Magnoliopsida | Caryophyllales | Amaranthaceae | Sclerolaena |
| Scientific name | Sclerolaena blackiana |
| Identified to rank | species |
| Common name | Black's Copperburr |
| Kingdom | Plantae |
| Phylum | Charophyta |
| Class |
Equisetopsida
Supplied as "Magnoliopsida" |
| Order | Caryophyllales |
| Family |
Chenopodiaceae
Supplied as "Amaranthaceae" |
| Genus | Sclerolaena |
| Species | Sclerolaena blackiana |
| Name match metric | exactMatch |
| Scientific name authorship | (Ising) A.J.Scott |
| Name parse type | SCIENTIFIC |
| Nomenclatural code | ICN |
Geospatial
| Country | Australia |
| State or Territory | South Australia |
| Locality | Pootnoura Creek, Channel 2. LE region. |
| Habitat | Gravels at creek edge. Growing near Sclerolaena intricata, Cenchrus ciliaris and Rumex vesicarius. |
| Latitude |
-28.493333 Supplied as: "-28.4933333000" |
| Longitude |
134.207778 Supplied as: "134.2077778000" |
| Datum |
EPSG:4326 Supplied datum: "epsg:4326" |
| Verbatim coordinate system | degrees minutes seconds |
| Verbatim locality | Pootnoura Creek, Channel 2. LE region. |
| Field notes | Pale green low rounded shrub to 30 cm high x 60 cm wide. Young fruits dark red. |
| Coordinate precision | 0.0002777778 |
| Coordinate uncertainty (in metres) | 10.0 |
| Georeference protocol | GPS |
| Terrestrial | true |
| Verbatim latitude | 28° 29' 36" S |
| Biome | TERRESTRIAL |
| Continent | Oceania |
| Marine | false |
| Country Code | AU |
| Verbatim longitude | 134° 12' 28" E |
| Verbatim SRS | epsg:4326 |
| Location ID | 8cf2124d-af24-4516-bd74-6dca365ba8b9 |
Additional properties
| material entity id | d9959d50-dca5-442a-8472-a491c580ced3 |
Data quality tests
| Test name | Result |
| CONTINENT_COORDINATE_MISMATCH | Warning |
| Coordinate rounded | Warning |
| Show/Hide 98 passed properties | |
| Show/Hide 3 missing properties | |
| Show/Hide 21 tests that have not been run | |
