Occurrence record: MEL 2578743A
Preserved specimen
of
Angophora bakeri
E.C.Hall
| Narrow-leaved Apple
recorded on 2020-12-21
Dataset
| Data partner | Australia's Virtual Herbarium |
| Data resource | National Herbarium of Victoria (MEL) AVH data |
| Institution code |
Royal Botanic Gardens Victoria
Supplied institution code "MEL" |
| Collection |
National Herbarium of Victoria
Supplied collection code "MEL" |
| Catalog number | MEL 2578743A |
| Occurrence ID | 945b9405-3de0-47bb-99ba-25b48539314b |
| Record type |
Preserved specimen
Supplied basis "PreservedSpecimen" |
| Preparations | Sheet |
| Identified by | Taseski, G.M. |
| Collector | Taseski, G.M. |
| Record number | 1353 |
| Associated Occurrence Status | Asserted duplicates |
| Associated occurrences |
The occurrence is associated with a representative record.
For more information see Inferred associated occurrence details |
| License | CC-BY 4.0 (Int) Supplied as https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/legalcode |
| Rights holder | Royal Botanic Gardens Board |
| Institution ID | https://scientific-collections.gbif.org/institution/70fbf720-63a3-4e3c-b844-ee96091880e0 |
| Type | PhysicalObject |
| Presence/Absence | PRESENT Supplied as present |
| Field notes | Tree to 8 metres. Bark fibrous and furoughed. Leaves narrow lanceolate, not shiny. Flowers creamy white. Buds green with red hairs and ridges. Fruits with ridges. |
| Collection | https://scientific-collections.gbif.org/collection/7777d910-553a-45ac-b0e5-635261c1e992 |
| Associated records | ASSOCIATED |
| Date identified | 2020-12-21 |
| Identification ID | 825a7b64-f68f-4ca8-ab31-21dec4772538 |
Event
| Event ID | 30268b84-52dc-41ff-a2f6-e8c40430358e |
| Occurrence date |
2020-12-21
Supplied as year:2020 month:12 day:21 |
| End day of year | 356 |
| Date precision | DAY |
| Start day of year | 356 |
Taxonomy
| Higher classification | Eukarya | Plantae | Viridaeplantae | Streptophyta | Embryophyta | Tracheophyta | Spermatophytina | "Angiospermae" | Magnoliopsida | Myrtales | Myrtaceae | Angophora |
| Scientific name | Angophora bakeri |
| Identified to rank | species |
| Common name | Narrow-leaved Apple |
| Kingdom | Plantae |
| Phylum | Charophyta |
| Class |
Equisetopsida
Supplied as "Magnoliopsida" |
| Order | Myrtales |
| Family | Myrtaceae |
| Genus | Angophora |
| Species | Angophora bakeri |
| Name match metric | exactMatch |
| Scientific name authorship | E.C.Hall |
| Name parse type | SCIENTIFIC |
| Nomenclatural code | ICN |
Geospatial
| Country | Australia |
| State or Territory | New South Wales |
| Locality | East Hills. In Remnant bush along Henry Lawson Drive. Approxmately 400 metres along the road from the East Hills railway bridge. Central Coast botanical region. |
| Habitat | Remnant roadside stand of Angophora bakeri. |
| Latitude |
-33.964306 Supplied as: "-33.9643055556" |
| Longitude |
150.985747 Supplied as: "150.9857472222" |
| Datum |
EPSG:4326 Supplied datum: "epsg:4326" |
| Verbatim locality | East Hills. In Remnant bush along Henry Lawson Drive. Approxmately 400 metres along the road from the East Hills railway bridge. Central Coast botanical region. |
| Min elevation | 8.0 |
| Max elevation | 8.0 |
| Field notes | Tree to 8 metres. Bark fibrous and furoughed. Leaves narrow lanceolate, not shiny. Flowers creamy white. Buds green with red hairs and ridges. Fruits with ridges. |
| Coordinate precision | Unknown |
| Coordinate uncertainty (in metres) | 50.0 |
| Georeference protocol | GPS |
| Terrestrial | true |
| Georeference remarks | Phone GPS |
| Verbatim latitude | 33° 57' 51.50" S |
| Biome | TERRESTRIAL |
| Continent | Oceania |
| Marine | false |
| Country Code | AU |
| Verbatim longitude | 150° 59' 8.69" E |
| Verbatim SRS | epsg:4326 |
| Location ID | ae0f5784-39d1-41fd-b2d0-fd700c38267f |
Additional properties
| material entity id | 945b9405-3de0-47bb-99ba-25b48539314b |
Data quality tests
| Test name | Result |
| CONTINENT_COORDINATE_MISMATCH | Warning |
| Coordinate rounded | Warning |
| Show/Hide 101 passed properties | |
| Show/Hide 3 missing properties | |
| Show/Hide 18 tests that have not been run | |
Inferred associated occurrence details
This record is associated with the representative record. This mean another record has been detected to be similar to this record, and that the other record (the representative record) has the most detailed information for the occurrence. More information about the duplication detection methods and terminology in use is available here:
| Representative Record | |||
| Record UUID | 1307df8c-81fc-4154-8c74-2f68771c4f90 | ||
| Data Resource | John T. Waterhouse Herbarium (UNSW) AVH data | ||
| Raw Scientific Name | Angophora bakeri | ||
| Coordinates | -33.964306,150.985747 | ||
| Related records | |||
| Record UUID | a166419e-775c-41f0-93dd-6d028ab98483 | ||
| Data Resource | National Herbarium of Victoria (MEL) AVH data | ||
| Raw Scientific Name | Angophora bakeri | ||
| Coordinates | -33.964306,150.985747 | ||
