Occurrence record: MEL 0001414A
Dataset
| Data partner | Australia's Virtual Herbarium |
| Data resource | National Herbarium of Victoria (MEL) AVH data |
| Institution code |
Royal Botanic Gardens Victoria
Supplied institution code "MEL" |
| Collection |
National Herbarium of Victoria
Supplied collection code "MEL" |
| Catalog number | MEL 0001414A |
| Occurrence ID | c9825d09-91a8-48d7-b35f-b80ec85d56eb |
| Record type |
Preserved specimen
Supplied basis "PreservedSpecimen" |
| Preparations | Sheet |
| Identified by | Burbidge, N.T. |
| Collector | Birch, C.W. de Burgh |
| Record number | s.n. |
| Reproductive condition | flowers | buds |
| License | CC-BY 4.0 (Int) Supplied as https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/legalcode |
| Rights holder | Royal Botanic Gardens Board |
| Institution ID | https://scientific-collections.gbif.org/institution/70fbf720-63a3-4e3c-b844-ee96091880e0 |
| Type | PhysicalObject |
| Presence/Absence | PRESENT Supplied as present |
| Identified by ID | http://www.wikidata.org/entity/Q6963048 |
| Collection | https://scientific-collections.gbif.org/collection/7777d910-553a-45ac-b0e5-635261c1e992 |
| Previous identifications | Sesbania aculeata (Willd.) Pers. |
| Date identified | 1964-02-25 |
| Identification ID | 4bf5a6fa-b3d8-4a77-af6f-77958772cb8e |
Event
| Event ID | 8b576c33-0d66-4302-883f-8c46f83506d9 |
| Occurrence date |
Year: 1873,
Month: ,
Day:
Supplied as year:1873 |
| Date precision | YEAR |
Taxonomy
| Higher classification | Eukarya | Plantae | Viridaeplantae | Streptophyta | Embryophyta | Tracheophyta | Spermatophytina | "Angiospermae" | Magnoliopsida | Fabales | Fabaceae | Sesbania |
| Scientific name | Sesbania campylocarpa |
| Identified to rank | species |
| Kingdom | Plantae |
| Phylum | Charophyta |
| Class |
Equisetopsida
Supplied as "Magnoliopsida" |
| Order | Fabales |
| Family | Fabaceae |
| Genus | Sesbania |
| Species | Sesbania campylocarpa |
| Name match metric | exactMatch |
| Scientific name authorship | (Domin) N.T.Burb. Supplied as (Domin) N.T. Burb. |
| Name parse type | SCIENTIFIC |
| Nomenclatural code | ICN |
Geospatial
| Country | Australia |
| State or Territory | Western Australia |
| Locality | Mueller's [Mueller] Range. |
| Latitude |
-18.293056 Supplied as: "-18.2930555556" |
| Longitude |
126.782222 Supplied as: "126.7822222222" |
| Datum |
EPSG:4326 Supplied datum: "epsg:4326" |
| Verbatim coordinate system | degrees minutes seconds |
| Verbatim locality | Mueller's [Mueller] Range. |
| Coordinate precision | 0.0002777778 |
| Coordinate uncertainty (in metres) | 25000.0 |
| Georeference protocol | Google Earth |
| Terrestrial | true |
| Verbatim latitude | 18° 17' 35" S |
| Biome | TERRESTRIAL |
| Continent | Oceania |
| Marine | false |
| Country Code | AU |
| Verbatim longitude | 126° 46' 56" E |
| Verbatim SRS | epsg:4326 |
| Location ID | 250b88f5-f2ec-4c34-a686-cebc18b14f46 |
Additional properties
| material entity id | c9825d09-91a8-48d7-b35f-b80ec85d56eb |
Data quality tests
| Test name | Result |
| CONTINENT_COORDINATE_MISMATCH | Warning |
| Coordinate rounded | Warning |
| Show/Hide 97 passed properties | |
| Show/Hide 4 missing properties | |
| Show/Hide 21 tests that have not been run | |
Outlier information
This record has been detected as an outlier using the Reverse Jackknife algorithm for the following layers:
-
Radiation - seasonality (Bio23) - CSIRO Ecosystem Sciences
Notes: Data derived using ANUCLIM v6 (beta) with the new set of climate surfaces (centred on 1990), by Dr. Kristen Williams.
Scale: 0.01 degree (~1km)
More information on the data quality work being undertaken by the Atlas is available here:
