Occurrence record: MEL 2046431A
Dataset
| Data partner | Australia's Virtual Herbarium |
| Data resource | National Herbarium of Victoria (MEL) AVH data |
| Institution code |
Royal Botanic Gardens Victoria
Supplied institution code "MEL" |
| Collection |
National Herbarium of Victoria
Supplied collection code "MEL" |
| Catalog number | MEL 2046431A |
| Occurrence ID | c8bf58f6-6373-11e1-bc2b-000c2907ead9 |
| Record type |
Preserved specimen
Supplied basis "PreservedSpecimen" |
| Preparations | Sheet |
| Collector | Lewis, S.H. | Lewis, E.L. |
| Record number | 394 |
| Reproductive condition | flowers | buds |
| License | CC-BY 4.0 (Int) Supplied as https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/legalcode |
| Rights holder | Royal Botanic Gardens Board |
| Institution ID | https://scientific-collections.gbif.org/institution/70fbf720-63a3-4e3c-b844-ee96091880e0 |
| Establishment means | introduced |
| Type | PhysicalObject |
| Presence/Absence | PRESENT Supplied as present |
| Field notes | Small shrub to 1.5m, with bright pink calyx, dark purple petals. |
| Collection | https://scientific-collections.gbif.org/collection/7777d910-553a-45ac-b0e5-635261c1e992 |
| Occurrence remarks | Voucher for phytochemical survey. |
| Identification ID | d803ff62-1abc-11e3-90a2-6c626d51f2da |
Event
| Event ID | 181b072f-1abc-11e3-90a2-6c626d51f2da |
| Occurrence date |
1998-04-30
Supplied as year:1998 month:4 day:30 |
| End day of year | 120 |
| Date precision | DAY |
| Start day of year | 120 |
Taxonomy
| Higher classification | Eukarya | Plantae | Viridaeplantae | Streptophyta | Embryophyta | Tracheophyta | Spermatophytina | "Angiospermae" | Magnoliopsida | Myrtales | Onagraceae | Fuchsia |
| Scientific name | Fuchsia magellanica |
| Identified to rank | species |
| Common name | Fuchsia |
| Kingdom | Plantae |
| Phylum | Charophyta |
| Class |
Equisetopsida
Supplied as "Magnoliopsida" |
| Order | Myrtales |
| Family | Onagraceae |
| Genus | Fuchsia |
| Species | Fuchsia magellanica |
| Name match metric | exactMatch |
| Scientific name authorship | Lam. |
| Name parse type | SCIENTIFIC |
| Nomenclatural code | ICN |
Geospatial
| Country | Australia |
| State or Territory | Victoria |
| Locality | Roadside of Tarra Valley Rd opposite river SE of Tarra Valley National Park. |
| Habitat | On river bank, naturalized on both sides of the road. (Garden escape.) |
| Latitude |
-38.4778 Supplied as: "-38.4778000000" |
| Longitude |
146.5886 Supplied as: "146.5886000000" |
| Datum |
EPSG:4326 Supplied datum: "epsg:4326" |
| Verbatim coordinate system | degrees minutes seconds |
| Verbatim locality | Roadside of Tarra Valley Rd opposite river SE of Tarra Valley National Park. |
| Field notes | Small shrub to 1.5m, with bright pink calyx, dark purple petals. |
| Coordinate precision | 0.0002777778 |
| Coordinate uncertainty (in metres) | 1000.0 |
| Georeference protocol | GPS |
| Terrestrial | true |
| Georeferenced date | 1998-04-30T00:00 Supplied as 1998-04-30 00:00:00 |
| Verbatim latitude | 38° 28' 40" S |
| Biome | TERRESTRIAL |
| Continent | Oceania |
| Marine | false |
| Country Code | AU |
| Verbatim longitude | 146° 35' 19" E |
| Verbatim SRS | epsg:4326 |
| Location ID | 8f912b18-1abc-11e3-90a2-6c626d51f2da |
Additional properties
| material entity id | c8bf58f6-6373-11e1-bc2b-000c2907ead9 |
Data quality tests
| Test name | Result |
| CONTINENT_COORDINATE_MISMATCH | Warning |
| Show/Hide 100 passed properties | |
| Show/Hide 2 missing properties | |
| Show/Hide 21 tests that have not been run | |
