Occurrence record: MEL 2510286A
Preserved specimen
of
Calotis ancyrocarpa
J.M.Black
| Anchor Burr-daisy
recorded on 2020-08-13
Dataset
| Data partner | Australia's Virtual Herbarium |
| Data resource | National Herbarium of Victoria (MEL) AVH data |
| Institution code |
Royal Botanic Gardens Victoria
Supplied institution code "MEL" |
| Collection |
National Herbarium of Victoria
Supplied collection code "MEL" |
| Catalog number | MEL 2510286A |
| Occurrence ID | 1f352564-2a98-40fa-b126-630aa6175a3d |
| Record type |
Preserved specimen
Supplied basis "PreservedSpecimen" |
| Preparations | Sheet |
| Collector | Murfet, D.E. |
| Record number | WD290 |
| Associated Occurrence Status | Representative record |
| Associated occurrences |
This record has 1 inferred associated occurrences
For more information see Inferred associated occurrence details |
| License | CC-BY 4.0 (Int) Supplied as https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/legalcode |
| Rights holder | Royal Botanic Gardens Board |
| Institution ID | https://scientific-collections.gbif.org/institution/70fbf720-63a3-4e3c-b844-ee96091880e0 |
| Establishment means | native |
| Type | PhysicalObject |
| Presence/Absence | PRESENT Supplied as present |
| Field notes | Dark green erect herbs to 15 cm high. No flowers present but some old fruits still evident. |
| Collection | https://scientific-collections.gbif.org/collection/7777d910-553a-45ac-b0e5-635261c1e992 |
| Associated records | REPRESENTATIVE |
| Occurrence remarks | Few. Duplicate Wild Deserts Herbarium. |
| Identification ID | ed0ac3d0-7261-49e5-8d86-ee6c2b7340db |
Event
| Event ID | cabf0c4f-eeec-45d7-aba8-05e7f94dbe49 |
| Occurrence date |
2020-08-13
Supplied as year:2020 month:8 day:13 |
| End day of year | 226 |
| Date precision | DAY |
| Start day of year | 226 |
Taxonomy
| Higher classification | Eukarya | Plantae | Viridaeplantae | Streptophyta | Embryophyta | Tracheophyta | Spermatophytina | "Angiospermae" | Magnoliopsida | Asterales | Asteraceae | Calotis |
| Scientific name | Calotis ancyrocarpa |
| Identified to rank | species |
| Common name | Anchor Burr-daisy |
| Kingdom | Plantae |
| Phylum | Charophyta |
| Class |
Equisetopsida
Supplied as "Magnoliopsida" |
| Order | Asterales |
| Family | Asteraceae |
| Genus | Calotis |
| Species | Calotis ancyrocarpa |
| Name match metric | exactMatch |
| Scientific name authorship | J.M.Black |
| Name parse type | SCIENTIFIC |
| Nomenclatural code | ICN |
Geospatial
| Country | Australia |
| State or Territory | South Australia |
| Locality | Bollards Lagoon Station, 1.5 km West of NSW border LE region. |
| Habitat | Edge of wet clay hole in clay swampland. Growing near Duma florulenta, Chenopodium auricomum and Tetragonia moorei. |
| Latitude |
-29.002222 Supplied as: "-29.0022222000" |
| Longitude |
140.983889 Supplied as: "140.9838889000" |
| Datum |
EPSG:4326 Supplied datum: "epsg:4326" |
| Verbatim coordinate system | degrees minutes seconds |
| Verbatim locality | Bollards Lagoon Station, 1.5 km West of NSW border LE region. |
| Field notes | Dark green erect herbs to 15 cm high. No flowers present but some old fruits still evident. |
| Coordinate precision | 0.0002777778 |
| Coordinate uncertainty (in metres) | 10.0 |
| Georeference protocol | GPS |
| Terrestrial | true |
| Verbatim latitude | 29° 0' 8" S |
| Biome | TERRESTRIAL |
| Continent | Oceania |
| Marine | false |
| Country Code | AU |
| Verbatim longitude | 140° 59' 2" E |
| Verbatim SRS | epsg:4326 |
| Location ID | d87c7aaa-bc36-429b-a4fb-fb2f2fec981d |
Additional properties
| material entity id | 1f352564-2a98-40fa-b126-630aa6175a3d |
Data quality tests
| Test name | Result |
| CONTINENT_COORDINATE_MISMATCH | Warning |
| Coordinate rounded | Warning |
| Show/Hide 96 passed properties | |
| Show/Hide 3 missing properties | |
| Show/Hide 23 tests that have not been run | |
Inferred associated occurrence details
This record has been identified as the representative occurrence in a group of associated occurrences. This mean other records have been detected that seem to relate to this record and this particular record has the most detailed information on the occurrence. More information about the duplication detection methods and terminology in use is available here:
| Representative Record | |||
| Record UUID | c4a26a04-ae4f-4d6f-8eb7-ef39ab7d3078 | ||
| Data Resource | National Herbarium of Victoria (MEL) AVH data | ||
| Raw Scientific Name | Calotis ancyrocarpa | ||
| Coordinates | -29.002222,140.983889 | ||
| Related records | |||
| Record UUID | b7f7a75f-b445-4e4b-aeff-b3cf9a8151d7 | ||
| Data Resource | |||
| Raw Scientific Name | Calotis ancyrocarpa | ||
| Coordinates | -29.00222,140.98389 | ||
