Occurrence record: MEL 0278180A
Preserved specimen
of
Maireana ovata
(Ising) Paul G.Wilson
| Maireana
recorded on 1992-08-18
Dataset
| Data partner | Australia's Virtual Herbarium |
| Data resource | National Herbarium of Victoria (MEL) AVH data |
| Institution code |
Royal Botanic Gardens Victoria
Supplied institution code "MEL" |
| Collection |
National Herbarium of Victoria
Supplied collection code "MEL" |
| Catalog number | MEL 0278180A |
| Occurrence ID | f447a88e-6373-11e1-bc2b-000c2907ead9 |
| Record type |
Preserved specimen
Supplied basis "PreservedSpecimen" |
| Preparations | Sheet |
| Collector | Latz, P.K. |
| Record number | 12474 |
| Associated Occurrence Status | Asserted duplicates |
| Associated occurrences |
The occurrence is associated with a representative record.
For more information see Inferred associated occurrence details |
| License | CC-BY 4.0 (Int) Supplied as https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/legalcode |
| Rights holder | Royal Botanic Gardens Board |
| Institution ID | https://scientific-collections.gbif.org/institution/70fbf720-63a3-4e3c-b844-ee96091880e0 |
| Type | PhysicalObject |
| Presence/Absence | PRESENT Supplied as present |
| Field notes | Subshrub to 30 cm high. |
| recorded by ID | http://www.wikidata.org/entity/Q21518413 |
| Collection | https://scientific-collections.gbif.org/collection/7777d910-553a-45ac-b0e5-635261c1e992 |
| Associated records | ASSOCIATED |
| Occurrence remarks | Rare. |
| Identification ID | f375964a-1abc-11e3-90a2-6c626d51f2da |
Event
| Event ID | 32319b70-1abc-11e3-90a2-6c626d51f2da |
| Occurrence date |
1992-08-18
Supplied as year:1992 month:8 day:18 |
| End day of year | 231 |
| Date precision | DAY |
| Start day of year | 231 |
Taxonomy
| Higher classification | Eukarya | Plantae | Viridaeplantae | Streptophyta | Embryophyta | Tracheophyta | Spermatophytina | "Angiospermae" | Magnoliopsida | Caryophyllales | Amaranthaceae | Maireana |
| Scientific name | Maireana ovata |
| Identified to rank | species |
| Common name | Maireana |
| Kingdom | Plantae |
| Phylum | Charophyta |
| Class |
Equisetopsida
Supplied as "Magnoliopsida" |
| Order | Caryophyllales |
| Family |
Chenopodiaceae
Supplied as "Amaranthaceae" |
| Genus | Maireana |
| Species | Maireana ovata |
| Name match metric | exactMatch |
| Scientific name authorship | (Ising) Paul G.Wilson |
| Name parse type | SCIENTIFIC |
| Nomenclatural code | ICN |
Geospatial
| Country | Australia |
| State or Territory | Northern Territory |
| Locality | Umbeara Station, Beddome Ranges. |
| Habitat | Gravelly mudstone hillslope. |
| Latitude |
-25.9667 Supplied as: "-25.9667000000" |
| Longitude |
134.2667 Supplied as: "134.2667000000" |
| Datum |
EPSG:4326 Supplied datum: "epsg:4326" |
| Verbatim coordinate system | degrees decimal minutes |
| Verbatim locality | Umbeara Station, Beddome Ranges. |
| Field notes | Subshrub to 30 cm high. |
| Coordinate precision | 0.0166666667 |
| Coordinate uncertainty (in metres) | 10000.0 |
| Terrestrial | true |
| Verbatim latitude | 25° 58' S |
| Biome | TERRESTRIAL |
| Continent | Oceania |
| Marine | false |
| Country Code | AU |
| Verbatim longitude | 134° 16' E |
| Verbatim SRS | epsg:4326 |
| Location ID | 9ad3d2fe-1abc-11e3-90a2-6c626d51f2da |
Additional properties
| material entity id | f447a88e-6373-11e1-bc2b-000c2907ead9 |
Data quality tests
| Test name | Result |
| CONTINENT_COORDINATE_MISMATCH | Warning |
| Show/Hide 96 passed properties | |
| Show/Hide 4 missing properties | |
| Show/Hide 23 tests that have not been run | |
Inferred associated occurrence details
This record is associated with the representative record. This mean another record has been detected to be similar to this record, and that the other record (the representative record) has the most detailed information for the occurrence. More information about the duplication detection methods and terminology in use is available here:
| Representative Record | |||
| Record UUID | b9812114-b651-4717-b08a-cbcc019121af | ||
| Data Resource | BRI AVH Data and Images | ||
| Raw Scientific Name | Maireana ovata | ||
| Coordinates | -25.973545,134.276291 | ||
| Related records | |||
| Record UUID | d303ba2c-7a54-432e-a054-ec608924194f | ||
| Data Resource | National Herbarium of Victoria (MEL) AVH data | ||
| Raw Scientific Name | Maireana ovata | ||
| Coordinates | -25.9667,134.2667 | ||
