Occurrence record: PERTH 9709630
Dataset
| Data partner | Australia's Virtual Herbarium |
| Data resource | Western Australian Herbarium (PERTH) AVH data |
| Institution code |
Western Australia, Department of Biodiversity, Conservation and Attractions
Supplied institution code "PERTH" |
| Collection |
Western Australian Herbarium
Supplied collection code "PERTH" |
| Catalog number | PERTH 9709630 |
| Occurrence ID | 9709630 |
| Record type |
Preserved specimen
Supplied basis "PreservedSpecimen" |
| Identified by | J. Percy-Bower |
| Collector | Weston, A.S. |
| Record number | 6400A |
| License | CC0 Supplied as CC0 International |
| Rights holder | Department of Biodiversity, Conservation and Attractions |
| Institution ID | https://www.gbif.org/grscicoll/institution/d129a8d1-2339-4a47-aa19-a8e0a078082a |
| Field Number | 6400A |
| Language | en |
| Degree of establishment | native |
| Type | PhysicalObject |
| Presence/Absence | PRESENT Supplied as present |
| Owner institution code | PERTH |
| Collection | https://www.gbif.org/grscicoll/collection/4c63d5f6-b20b-49e5-8006-e2af210eab0e |
| Dataset name / Survey name | [PERTH AVH data] |
| Access rights | https://florabase.dbca.wa.gov.au/help/copyright |
| Identification verification status | verified |
| Date identified | 2025-03-20 |
| Identification remarks | See: D.L. Jones & C.J. French in Austral.Orchid Rev. 80(2):45 (2015) |
Event
| Dataset name / Survey name | PERTH AVH data |
| Field Number | 6400A |
| Identification remarks | See: D.L. Jones & C.J. French in Austral.Orchid Rev. 80(2):45 (2015) |
| Occurrence date | 1971-08-08 |
| Verbatim event date | 8 Aug 1971 |
| End day of year | 220 |
| Date precision | DAY |
| Start day of year | 220 |
Taxonomy
| Scientific name |
Pterostylis voigtii
Supplied scientific name "Pterostylis voigtii D.L.Jones & C.J.French" |
| Identified to rank | species |
| Common name | Eastern Granite Snail Orchid |
| Kingdom | Plantae |
| Phylum | Charophyta |
| Class | Equisetopsida |
| Order | Asparagales |
| Family | Orchidaceae |
| Genus | Pterostylis |
| Species | Pterostylis voigtii |
| Name match metric | exactMatch |
| Taxon remarks | See: D.L. Jones & C.J. French in Austral.Orchid Rev. 80(2):45 (2015) |
| Scientific name authorship | D.L.Jones & C.J.French |
| Name parse type | SCIENTIFIC |
| Nomenclatural code | ICBN |
| Taxonomic status | accepted |
Geospatial
| Country | Australia |
| State or Territory | Western Australia |
| Locality | Cape Le Grand National Park |
| Latitude |
-33.988169 Supplied as: "-33.98816864" |
| Longitude |
122.22066 Supplied as: "122.22065987" |
| Datum |
EPSG:4326 Supplied datum: "GDA94" |
| Verbatim locality | Cape Le Grand National Park |
| Coordinate precision | Unknown |
| Coordinate uncertainty (in metres) | 100.0 |
| Location according to | compiler |
| Terrestrial | true |
| Biome | TERRESTRIAL |
| Marine | false |
| Country Code | AU |
Additional properties
| verbatim identification | Pterostylis voigtii D.L.Jones & C.J.French |
Data quality tests
| Test name | Result |
| Coordinate rounded | Warning |
| Show/Hide 95 passed properties | |
| Show/Hide 6 missing properties | |
| Show/Hide 22 tests that have not been run | |
