Occurrence record: MEL 2561016A
Dataset
| Data partner | Australia's Virtual Herbarium |
| Data resource | National Herbarium of Victoria (MEL) AVH data |
| Institution code |
Royal Botanic Gardens Victoria
Supplied institution code "MEL" |
| Collection |
National Herbarium of Victoria
Supplied collection code "MEL" |
| Catalog number | MEL 2561016A |
| Occurrence ID | 92546c5e-75af-498f-802a-140e9361a4b2 |
| Record type |
Preserved specimen
Supplied basis "PreservedSpecimen" |
| Preparations | Packet |
| Identified by | Fuhrer, B.A. |
| Collector | Fuhrer, B.A. |
| Record number | s.n. |
| License | CC-BY 4.0 (Int) Supplied as https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/legalcode |
| Rights holder | Royal Botanic Gardens Board |
| Institution ID | https://scientific-collections.gbif.org/institution/70fbf720-63a3-4e3c-b844-ee96091880e0 |
| Type | PhysicalObject |
| Presence/Absence | PRESENT Supplied as present |
| Field notes | To 25mm diameter. Broadly convex, smooth, orange-yellow margins, centre orange-red. Crenate edges. Gills cream, arched, decurrent. Stipe orange-red, to 30mm x 2mm. |
| Identified by ID | http://www.wikidata.org/entity/Q4977034 |
| recorded by ID | http://www.wikidata.org/entity/Q4977034 |
| Collection | https://scientific-collections.gbif.org/collection/7777d910-553a-45ac-b0e5-635261c1e992 |
| Occurrence remarks | [Photo reference:] 100/5273-5279. |
| Identification ID | fa24fac4-ced2-47f4-a274-967ec6262520 |
Event
| Event ID | 53271a3d-7aa3-461e-96a4-1bf2633dd55e |
| Occurrence date |
2010-06-13
Supplied as year:2010 month:6 day:13 |
| End day of year | 164 |
| Date precision | DAY |
| Start day of year | 164 |
Taxonomy
| Higher classification | Eukarya | Fungi | Dikarya | Basidiomycota | Agaricomycotina | Agaricomycetes | Agaricomycetidae | Agaricales | Hygrophoraceae |
| Scientific name | Hygrocybe |
| Identified to rank | genus |
| Kingdom | Fungi |
| Phylum | Basidiomycota |
| Class | Agaricomycetes |
| Order | Agaricales |
| Family | Hygrophoraceae |
| Genus | Hygrocybe |
| Name match metric | exactMatch |
| Scientific name authorship | (Fr.) P.Kumm. Supplied as (Fr.) P. Kumm. |
| Name parse type | SCIENTIFIC |
| Nomenclatural code | ICN |
Geospatial
| Country | Australia |
| State or Territory | Victoria |
| Locality | Buxton - Neds Gully. |
| Latitude |
-37.356111 Supplied as: "-37.3561111111" |
| Longitude |
145.753056 Supplied as: "145.7530555556" |
| Datum |
EPSG:4326 Supplied datum: "epsg:4326" |
| Verbatim coordinate system | degrees minutes seconds |
| Verbatim locality | Buxton - Neds Gully. |
| Field notes | To 25mm diameter. Broadly convex, smooth, orange-yellow margins, centre orange-red. Crenate edges. Gills cream, arched, decurrent. Stipe orange-red, to 30mm x 2mm. |
| Coordinate precision | 0.0002777778 |
| Coordinate uncertainty (in metres) | 10000.0 |
| Georeference protocol | Google Earth |
| Terrestrial | true |
| Verbatim latitude | 37° 21' 22" S |
| Biome | TERRESTRIAL |
| Continent | Oceania |
| Marine | false |
| Country Code | AU |
| Verbatim longitude | 145° 45' 11" E |
| Verbatim SRS | epsg:4326 |
| Location ID | 79b454f1-c44e-487d-af56-de22981b9bd8 |
Additional properties
| material entity id | 92546c5e-75af-498f-802a-140e9361a4b2 |
Data quality tests
| Test name | Result |
| CONTINENT_COORDINATE_MISMATCH | Warning |
| Coordinate rounded | Warning |
| Show/Hide 95 passed properties | |
| Show/Hide 4 missing properties | |
| Show/Hide 23 tests that have not been run | |
